Nagyot alkothatnak a pécsi fizikusok: a világon egyedülálló módon vizsgálhatják most a molekuláris és atomi folyamatokat. A kutatásban eddig is élen járó Pécsi Tudományegyetem Fizika tanszékének munkatársai egy háromszáz milliós pályázat révén láthatják megvalósulni mindazokat a komplex folyamatokat, amiket eddig csak a jegyzetfüzeteikbe mertek leírni.
A bennfentes tudósokon kívül bizonyára nem sokan tudnának hozzászólni a fény-anyag kölcsönhatáshoz, az elektron-impulzusokhoz. De az, hogy az országban három tekintélyes kutatóintézet egy párját ritkító szuperlézerrel karöltve vágjon bele egy négyéves, több száz milliós kutatásba, mindenki számára fémjelzi a projekt óriási jelentőségét.
Dr. Pálfalvi László, a PTE TTK Kísérleti Fizikai Intézetének docense a projekt szakmai vezetője. Szakterülete a terahertzes sugárzás, ami tulajdonképpen egy ugyanolyan elektromágneses sugárzás, mint a fény, vagy a rádióhullámok. Ezek tervezésével és előállításával foglalkozik. A most induló projektről is ő nyilatkozott lapunknak.
– A terahertzes technológiával az elmúlt bő évtized alatt eljutottunk oda, hogy olyan energiájú és elektromos térerősségű impulzusokat tudjunk gerjeszteni, amivel már tudunk részecskéket gyorsítani, manipulálni. Az így létrejött elektronok olyan mértékben lesznek felgyorsítva, hogy a létrejövő energiát már számos módon leszünk képesek alkalmazni – mondta.
„Ami most még csupán egy koncepció, az a négy év végére jusson el egy kísérleti fázisba.”
Pálfalvi szerint olyan jelenségek megismeréséhez vezethetnek a kísérletek, amiket eddig csak feltételezni lehetett: különféle atomi és molekuláris folyamatokat lehetne feltérképezni, a fény-anyag kölcsönhatást behatóbban vizsgálni.
Az eszközbeszerzés során a kísérletekhez szükséges új berendezéseket fogják megvásárolni, többek között egy vákuumkamrát is.
Három partner együttműködésével indulhat a kutatás: a PTE-TTK Fizikai intézete, a Debreceni Atomkutató Intézet és az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete. A fizikus ismertette, a pécsi kutatók szolgáltatják tulajdonképpen a „szellemi alapot”, a módszert és az előállított energiát. Debrecenben és Budapesten a technikai megvalósítás kap hangsúlyos szerepet. A szegedi szuperlézer, az ELI segítségét is igénybe fogják venni a kísérletek során.
– Szoros együttműködésről van szó: Debrecenben, Budapesten és Pécsett részfeladatokat fognak megvalósítani és Szegeddel is megkezdődtek az egyeztetések a szuperlézer használatával kapcsolatban. Az érdemi munka tulajdonképpen már el is kezdődött, a felek összeültek vázolni a négyéves ütemtervet – mondta a fizikus.
Pálfalvi Lászlóval készített hosszabb interjúnkat IDE KATTINTVA olvashatja el.