Karácsony után sorra kínálják az akciókat a boltok azért, hogy minél több vásárlót megnyerjenek maguknak. A kereskedők többsége tisztességesen jár el, de akadnak azért olyanok, akiknek csak a hatalmas haszon lebeg a szemük előtt. A fogyasztóvédők szerint vásárlóknak kell nagyon odafigyelnie, hiszen azt igazából senki nem ellenőrzi, hogy mennyi volt az eredeti ára az amúgy most akcióban kínált terméknek.
– Egyszerűen kizártnak tartom, hogy ez a lábas nyolcezer forintba került volna egy hete, még az 50 százalékos akció előtt – értetlenkedett az egyik multi polca előtt egy középkorú asszony, aki a cég hirdetőújságjával a kezében érkezett vásárolni a boltba. A lapban az állt ugyanis, hogy minden edény féláron van. De nemcsak ő hitetlenkedett az akciós árakat látva, egy férfi azt gyanította: valójában nem is csökkentették a termék árát, csupán ráfogták, hogy akciós, mert úgy jobban el lehet adni.
Kállai Zsuzsannának Pécs belvárosában van egy kis üzlete, ő azt mondja, hogy nagyon kockázatos ezzel játszani, hiszen a vásárlót sokkal könnyebb elveszíteni, mint megszerezni. Vásárlóként maga is találkozott azzal, hogy bizony az akció nem igazi akció volt, csupán egy nem túl tisztességes pr-fogás.
És úgy tűnik, hogy bizony a vásárlónak kell nagyon résen lennie. Kerner Helga, a Baranya Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője azt mondta, a kereskedőnek mindig az adott termék árát kell pontosan feltüntetnie, és nem azt, hogy hány százalékkal csökkentették az eredeti árhoz képest, ez csak pluszt jelent.
– A hatóság rendszeresen ellenőrzi, hogy a feltüntetett kedvezmény megvalósul-e, de ez igen bonyolult ügy, hiszen az üzleteknek nem kell vezetniük azt, hogy korábban milyen árat alkalmaztak, nincs ártörténet, miközben szabadon mozgathatják áraikat fel és le – magyarázta a vezető.
Kerner Helga szerint éppen ezért a fogyasztóknak mindig nyitott szemmel kell járniuk, s érdemes nagyon odafigyelni mit és mennyiért vásárolnak meg, de ha gyanús az adott akció, akkor az üzlet illetékes kollégájával érdemes megbeszélni a dolgot, és ha ez nem vezet eredményre, akkor a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez is fordulhatnak az emberek.