Általában arról szokás beszélni, hogy egy nőnek napjainkban milyen nehéz, mert egyre több elvárásnak kell megfelelni és sok szerepben kell helyt állnia. Azonban a férfiaknak sem egyszerű, főleg, amikor szembesülnek az apaság kihívásaival.
Munka vs. házimunka
Akárhogy is változnak a férfi-női szerepek, azért még mindig a férfi számít a családfenntartónak, általában ő keres többet és neki van lehetősége karriert építeni. Tanulmányok bizonyítják, hogy Magyarországon hiába követünk „nyugati” mintákat a viselkedésünkben, attitűdjeink tradicionálisak, inkább „keletiek”.
– A nők minden további nélkül járhatnak egyetemre és dolgozhatnak, de a többségük továbbra is kötelességének érzi, hogy ő végezze a házimunkát. Ha nem ő csinálja, akkor kényelmetlenül érezheti magát emiatt. A férfiak emellett rengeteget dolgoznak, viszont rosszabb, ha nem teszik. Én úgy látom ugyanis, hogy egy férfi otthon gyesen eléggé tehetetlen. Tapasztalataim szerint ez hosszú távon nem igazán működik. A férfiak számára ez nehéz feladat és közben felborulnak a hagyományos szerepek – mondta dr. Csonka Judit, családterapeuta, pszichiáter.
Gyereknevelés
– A sok munka mellett azért mára már általános, hogy az apukák is segítenek a gyerek mellett. Ez elvárás is lett feléjük mind a társadalom, mind a párjuk részéről – fogalmazott a pszichiáter.
Egyesek úgy vélik, az édesapák csak olyan munkából veszik ki a részüket, ami úgymond tiszta: séta, egy játék, fuvarozás. Viszont a „piszkos munka” – pelenkázás, lázmérés, lefektetés a nőkre marad. Természetesen ez nem általánosítható, mindenki másként csinálja, azonban a családterapeuták tapasztalati ezt mutatják.
Sokak szerint a férfiaknak még többet kellene a gyerekükkel foglalkozniuk, hogy a kicsi megfelelő ideált kapjon maga számára és azt adott esetben ne a tévéből vagy másoktól kelljen ellesnie.
Apai minta
Dr. Csonka Judit szerint nem érdemes élesen elkülöníteni az apai és anyai mintákat. Az optimális eset, ha egyszerre van ott az anya és apa, mert a gyerekek így kaphatnak mintákat a későbbi kapcsolataikhoz. A szülők élő interakciói a legfontosabbak.
Az is érdekes lehet, hogy milyen érzelmeket sugároznak a szülők a gyerekek felé. Alapvetően a nevelés során a lányoknak megengedik, hogy érzelmesebbek legyenek. Ezzel szemben a fiúknak már kicsi korukban azt mondjuk, „ez katonadolog”. Vagyis a tradíciók szerint a fiúkat arra neveljük, hogy ne mutassák ki olyan intenzíven érzelmeiket.
– Maga az anyaság, a terhesség az érzékenységet fejleszti. Idővel a férfiak is elkezdenek elérzékenyülni, a nők meg keményebbé válnak – emögött hormonális változások is állhatnak – mondja a családterapeuta.
A nők hozzáállása
A nőknek nagyok az elvárásaik a párjukkal szemben: azt is szeretnék, hogy a pénzkereső és a családfenntartó szerep mellett egyszerre legjobb barátjuk is legyen. Ezért is nehéz manapság fenntartani egy házasságot, mert ezek az elvárások könnyen konfliktust szülnek. Dr. Csonka Judit szerint bölcs dolog, ha egy nő nem akarja azonnal a saját problémáival terhelni párját.
– A férfinak fontos lehet, hogy amikor hazamegy, legyen egy kis átmenet számára munka és család között. Ne szóljunk neki azonnal, hogy mit csináljon otthon, ne nyomjuk a kezébe a gyereket – javasolja a családterapeuta.
Ahogy egyébként egy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a legfontosabb a megfelelő kommunikáció, amivel mind magunk, mind társunk életét megkönnyíthetjük és ha jól csináljuk, minimalizálhatjuk a konfliktusok számát is.