Az elmúlt időszakban hozott, a költségvetést érintő rendelkezések annak érdekében születtek, hogy a kormány minél nagyobb összeget tudjon védekezés céljából felhasználni a központi költségvetésből – hangsúlyozza az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden kiadott elemzésében.
Mintegy 300 milliárd forintot lehet azonnal felhasználni a járvány kezelésével kapcsolatos legsürgősebb intézkedések finanszírozására, miután a veszélyhelyzet törvényi szabályozása felhatalmazza a kormányt, hogy a törvényi szabályoktól eltérő átcsoportosításokat is végrehajtson a költségvetésben. A múlt héten jelent meg az a kormányrendelet, amely szerint a 2020-as büdzsé végrehajtása során nem kell alkalmazni az általános tartalék és az Országvédelmi alap felhasználásnak ütemezésére vonatkozó korlátozást.
Normál esetben a központi költségvetés tartalékait az év során ütemezetten lehet csak felhasználni. Az első félévben az úgynevezett általános tartaléknak csak a 40 százalékát lehet felhasználni. Az Országvédelmi alap felszabadítására pedig két részletben kerülhet sor, a törvény értelmében az első 189 milliárd forintot 2020 március 31. után és abban az esetben lehetne felhasználni, ha a kormányzati szektor várható hiánya nem haladja meg a GDP 1 százalékát.
Az ÁSZ elemzésében kiemeli, hogy az idei költségvetésben megvolt az a lehetőség, hogy jelentős összegeket át lehessen csoportosítani, és ismét felhívta a figyelmet költségvetési tartalékok részletes középtávú tervezésének fontosságára, amely hozzájárulhat a költségvetési kockázatok jövőbeli kezeléséhez.
Az idei költségvetésben az Országvédelmi alapban 378 milliárd forint van, a rendkívüli kormányzati intézkedések fedezetéül szánt tartalékok keretösszege pedig 110 milliárd forint.
Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén elmondta, eddig 225 milliárd forintot költöttek védekezési felszerelésekre, felkészülésre, járványkórház építésére.