-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs Aktuál„Az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő”

„Az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő”

Péterffy Attila polgármester augusztus 20-ai beszédében Szent Istvánt idézve emelte ki a más országból, más kultúrából érkezők befogadásának és becsben tartásának fontosságát.

Mint több augusztus 20-ai pécsi programot, a Szent István-napi új kenyér áldását is esőhelyszínen tartották meg: Felföldi László megyéspüspök és Péterffy Attila polgármester a Dóm tér helyett a Püspöki Magtár dísztermében köszöntötte az érdeklődőket délután 17 órakor.

Péterffy Attila: Szent István nem habozott elfogadni, befogadni új gondolatokat

Péterffy Attila: Szent István nem habozott elfogadni, befogadni új gondolatokatBeszédében a polgármester Szent István államalapító király meghatározó intézkedéseinek bölcsességét és széles látókörűségét méltatta, majd egy fiának, Imre hercegnek írt intelmét idézve a más országból, más kultúrából érkezők befogadásának és becsben tartásának fontosságát hangsúlyozta. Péterffy Attila köszöntőjét az alábbiakban módosítások nélkül közöljük:

Amikor Szent István emléke előtt hajtunk fejet, akkor tisztelgünk az államegyesítés, a törvényhozás és az egyház megszervezésének egyenként is embert, vezetőt próbáló munkája előtt. Tisztelgünk az ember előtt, aki uralkodása 40 éve alatt minden későbbi vezetőnél nagyobbat fordított a nemzet, a magyarság sorsán.

Minden tiszteletet megérdemel az a tartás, amellyel a rá nehezedő roppant felelősséget viselte. Az ambíció, amely a törekvéseit sikerre vitte. És mindenek felett a bölcsesség, amely a vívmányokat tartóssá tette, a bölcsesség, amelyet ránk hagyott.

Ez a bölcsesség egész uralkodását áthatotta, és ma talán úgy hívnánk: széles látókör. Bár kemény kézzel, határozottan uralkodott, nem habozott elfogadni, befogadni új gondolatokat. Az ezer éve valóban modernnek számító közigazgatási rendszer, amely az ispánok vezette vármegyékre épült, frank mintát követett.

Ám ugyanez a nyitott gondolkodás köszön vissza Szent István törvényeiből, és azok meghozataláról is, amelyben komoly szerepet szánt a királyi tanácsnak.

Gondolatait fiához, Imre herceghez intézett intelmeiben foglalta össze. Kérem engedjék meg, hogy ezek közül ma csak az egyiket, a számomra talán a legkedvesebbet emeljem ki.
Ennek a gondolatnak a legismertebb mondata így hangzik: „Az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő”. István arra intette Imrét, tartsa nagy becsben a más országból, más kultúrából érkezőket. Gondolatát azzal zárta: „a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak, mintsem másutt lakjanak.”

Így vélekedett legnagyobb, államalapító királyunk, aki ezt a hazát ezer éve nagyon határozott tollvonásokkal Európa térképére, annak is a szívébe rajzolta.
Kedves pécsiek! Arra kérem Önöket, hogy zárjuk együtt a szívünkbe Szent István bölcsességét, és tiszteljük együtt örökségét.

A polgármester hasonló gondolatokat osztott meg Facebook-oldalán is. Mint írja:

„Magyarország államalapító királyának tanításai még ma is aktuálisak. Szent István úgy látta hazánk jövőjét biztosítottnak, ha a Nyugathoz tartozunk és egy befogadó, vendégszerető nemzet vagyunk. A mi feladatunk, hogy ne engedjük a hatalomnak, hogy letérjen erről az útról. Büszke vagyok arra, hogy városunk, Pécs élen jár ezeknek a tanításoknak a követésében…”

https://www.facebook.com/peterffyattilapecs/posts/pfbid02N7MWi5SvXWqRezcwUQdwDkEbkEnVZDN7FUYVP3ZAsdJStbQEoh4tvrVb8WYsNbz5l?__cft__[0]=AZXZfJyiBS6umUHlrGgF8_ALBa83_HQqifOCau4pP2h0h4uDAjhJKpQTOAdxHcuXJHKfm_2Ta8MtxPSkFaQ2HXRaPxioQLGZctpY1k6572zIm4xT6qTGnj6MyCpPVZDVsd9wwW3RnWy62yfcGGbmwt9Rld45T7yINlpMfkcs_unPdw&__tn__=%2CO%2CP-R

 

Az augusztus 20-ai ünnepélyen Péterffy Attila után Felföldi László megyéspüspök mondott köszöntőt.

– Mindig voltak nehéz helyzetek, nagyon nagy szenvedések, de ennyire zavarodott, ennyire átláthatatlan, ennyire bonyolult nem volt még az élet. Most, ebben a helyzetben, mindaz, amit az ünnep lényegeként húzunk alá, és amit belül is érzünk, az a béke. Ez, ahogy most itt vagyunk. Itt béke van, békével jöttünk ide, béke maga a kenyér is. Erre van szükség a saját szívünkben, a családunkban, a közösségeinkben is, ezt kell elérnünk – mondta a megyéspüspök.

Felföldi László ezt követően megszentelte az új kenyeret, miközben az eseményen közreműködő Magyar Állami Népi Együttes zenélt.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő