A Baranya Megyei Kormányhivatal a GINOP-5.1.1-15-2015-00001 Út a munkaerőpiacra kiemelt projekt keretében – a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködve – „Találjuk ki Baranyát!” címmel szervezett szakmai fórumot 2018. december 17-én. Az eseményen a Pécsi Tudományegyetem által készített, „Fokozatváltás a dél-dunántúli régióban” című tanulmányról egyeztethettek a résztvevők.
A foglalkoztatáspolitika regionális alakításában számos szereplő vesz részt. – A munkaerő képzésében és megtartásában az egyetemeknek, különösen a duális képzést folytató egyetemeknek meghatározó szerepe van. Ezáltal a regionális fejlesztéspolitika a jövőben egyre inkább az egyetemközpontú innovációs ökoszisztémákra épül. Ennek a kormányzati elképzelésnek a dél-dunántúli megvalósításában a Pécsi Tudományegyetemnek kiemelkedő szerep juthat – emelte ki köszöntőjében dr. Miseta Attila rektor. Az egyetem felelősségét és a különböző szereplők összefogásának, együttműködésének fontosságát hangsúlyozta Jenei Zoltán kancellár is.
Dr. Horváth Zoltán kormánymegbízott, a rendezvény házigazdájaként elmondta, számára a legfontosabb, hogy minél több szereplő, minél több szempontból tekintse át, egészítse ki az egyetem által megfogalmazott fejlesztéspolitikai célokat és irányokat. Ez ugyanis a garanciája annak, hogy a stratégiai dokumentumban leírtak ténylegesen megvalósulhassanak, és valódi eredményeket, vonzó jövőképet tudjon felmutatni a térség.
Dr. Betlehem József rektorhelyettes témaindító előadásának köszönhetően a rendezvény résztvevői képet kaptak a Pécsi Tudományegyetem regionális gazdaságfejlesztésben betöltött lehetséges szerepéről, közösen áttekintették a „Fokozatváltás a dél-dunántúli régióban” című fejlesztési dokumentum célrendszerét, valamint azon pilléreket, amelyek mentén ennek megvalósítása kormányzati támogatás esetén reálisan várható.
Az együttműködésben – a Baranya Megyei Kormányhivatal mellett – fontos szerep jut a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarának, a Baranya Megyei Önkormányzatnak, Pécs Megyei Jogú Városnak, valamint az innovációba, fejlesztésekbe bekapcsolódni kívánó vállalkozásoknak is. Ezek képviselői rövid előadás keretében ismertették a stratégiai célok megvalósítása kapcsán saját szerepüket, illetve a gazdaságfejlesztésre vonatkozó javaslataikat.
Az egyeztetések, a közös gondolkodás nem ért véget a mostani szakmai fórummal, a résztvevők további eszmecseréket terveznek a jövőben is.