Hirdetés

A fogfájás talán az egyik legkellemetlenebb érzés. Mindannyiunk számára ismerős, hogy a fájó fog mennyire meg tudja keseríteni a mindennapjainkat, ennek ellenére mégis próbáljuk elodázni az orvos felkeresését, otthoni praktikákkal enyhíteni a fájdalmat. Ez azonban nem jó ötlet, ugyanis a fogfájás hátterében számos probléma állhat.

Mi játszódik le a fogak romlásakor?

A fogszuvasodást elsősorban a szájban, a fog felszínén található baktériumok okozzák. Ezek anyagcseréjük folyamán a szájba kerülő cukrot savvá alakítják, amely kivonja a fogból az ásványi anyagokat, és roncsolja azt. A fogszuvasodás első jeleként apró fehér pöttyök jelennek meg a fogfelszínen, ekkor azonban a fogromlás még visszafordítható megfelelő kezeléssel. Ha ez nem történik meg, a fog tovább romlik, a fogzománc megrepedezik.

Ilyenkor azonnal fogorvoshoz kell fordulni, ellenkező esetben a fog zománca kilyukad, és a fogszuvasodás már a dentint is károsítja, végül pedig a fogbelet is veszélyezteti. A baktériumok ilyenkor már a fog belsejét támadják, és gyakran csak gyökérkezeléssel menthető meg a fog. Ha a gyökérkezelés későn érkezik, akkor a gyulladás a gyökér csúcsán keresztül átterjed a csontra, ahol a gyulladás mértékével, terjedésével arányosan tűnik el a csont. Minél nagyobb a pusztítás, annál inkább veszélyeztetett a fogágy, az íny, de még a szomszédos fogak is. A legtöbb esetben ilyenkor elkerülhetetlen a szájsebészeti beavatkozás is, legrosszabb esetben pedig a fog elvesztése.

Mivel foglalkozik egy szájsebész?

Vannak olyan előrehaladott vagy esetleg speciális esetek, amelyek már komolyabb beavatkozást igényelnek, így azokat nem fogorvos, hanem szájsebész kezeli. A szájsebészek olyan szakorvosok, akik a fogorvosi képzés mellett szájsebészeti oktatásban is részesültek, aminek köszönhetően több eszköz van a kezükben, mint egy hagyományos fogorvosnak.

A szájsebészetet két területre oszthatjuk: klasszikus szájsebészet, valamint arc-és állcsontsebészet. A szájsebészek végeznek olyan feladatokat, mint például a fogak vagy foggyökerek eltávolítása, az állcsont és arckoponya sérüléseinek ellátása, a szájüreg és az arc daganatos megbetegedéseinek kezelése, de a fogászati implantológia is.

Leggyakoribb szájsebészeti problémák és megoldásuk

A leggyakoribb eset, amikor szájsebészeti segítségre van szükségünk, amikor valamiért ki kell húzni a fogunkat. Bár a fogeltávolítást a hagyományos fogorvosok is el tudják végezni, vannak olyan körülmények, amelyek miatt elkerülhetetlen a szájsebészet felkeresése

  • Ilyen például, ha nem nőtt ki rendesen a fog
  • vagy, ha eltört a fog gyökere
  • de akkor is, ha hátsó, nehezen elérhető fogról van szó
  • A bölcsességfog eltávolítása éppen ezért sokszor csak szájsebészeti műtéttel lehetséges.
  • A fog elvesztésekor annak pótlása nem maradhat el, ellenkező esetben a csont elsorvad, amely további fogak elvesztését eredményezi. A legmodernebb fogpótlási forma az implantáció, melyet jellemzően szintén a szájsebész végez, hiszen az eljárás során az állkapocs csontjába kerül beültetésre az implantátum. 
  • Ilyenkor csontpótlásra is szükség lehet, amely ugyancsak a szájsebészet feladata.

A fogfájás amellett, hogy rendkívül kellemetlen, komoly betegséget jelez, mely akár a fog elveszítését is eredményezheti. A legfontosabb elsősorban a megelőzés, használjunk fluoridos fogkrémet, és fogyasszunk kalciumban, fluoridban és foszforban gazdag ételeket. Ha pedig jelez a szervezetünk, azonnal forduljunk orvoshoz.

(x)

Hirdetés