Hirdetés

Tavaly a Kálvária-dombon szentelték fel azt a kopjafát, amely az 1950-ben Hortobágyra hurcolt és rabszolgamunkára kötelezett családokra emlékezik. A minapi megemlékezésen rengeteg túlélő jelenlétében koszorúzták meg az emlékművet, felidézve a kommunista rezsim kegyetlenségét.

Sokan könnyező szemmel emlékeztek azokra a borzalmakra, amiket még kisgyermekként átéltek otthonukból elhurcolva és kényszermunkára ítélve. A megemlékezésen megjelent idős túlélők sorsát ma már ismerjük, egy fél évszázadon át azonban a kommunista rezsim kínosan ügyelt rá, hogy titkolja a hortobágyi táborok meglétét.

Az eseményen Őri László, Pécs alpolgármestere felidézte azokat a borzalmakat, amiket a Hortobágyra kitelepítetteknek kellett elszenvedniük.

– A mai napig nem tárták fel azokat a bűnügyeket teljesen, amik a hortobágyi táborokhoz fűződtek. Az emberi aljasság és kegyetlenség színhelyei voltak ezek a táborok.

Az alpolgármester elmondta, 1950. június 22-ről 23-ra virradóra több tízezer ember szenvedése vette kezdetét. Éjjel törtek rá Baranyában a határsáv melletti településeken élőkre, hogy aztán embertelen kegyetlenséggel dolgoztassák őket, még a gyermekeket is. Személyes irataikat elégették, így tették nyilvánvalóvá, hogy már törvényen kívül állnak. Rengeteg kínhalált halt honfitársunk nyughelye máig nem ismert.

A mai napig nem tárták fel a bűnöket – mondta Őri

– Hogyan és miért történhetett az meg, hogy még a rendszerváltás után sem történt meg az elszámoltatás? – tette fel a kérdést Őri. – Csak 1995-től és 2000-től vált lehetővé a kutatás, ekkortól váltak ismertté a hortobágyi munkatáborok borzalmai. Beszélni erről addig nem lehetett. Ma, harminc évvel a rendszerváltás után azonban már világosan látjuk a Rákosi- és Kádár-rezsim fizikai és lelki erőszakának ördögi módszereit.

A túlélőket kisgyermekkorukban hurcolták el

– Ma is vannak szellemi örökösei a kommunizmus haszonélvezőinek. Ők azok, akik meghamisítják, elbagatellizálják a történelmi tényeket, akik számára a magyar paraszt egy negatív minőséget jelent, és akik a vidéket az elmaradottsággal azonosítják. Számukra a nemzet egy elvont fogalom, az egységén pedig élcelődnek. Jól bevált módszerrel globális összefogással akarják maguknak megváltani a világot – mondta.

Az átélt fizikai és lelki erőszakot soha nem lehet elfeledni

Beszédében az alpolgármester kiemelte, Magyarország harminc éve a szabadságot választotta, újratemette halottait és hőseit és mindmáig is megőrzi függetlenségét. Ma már nem kell félni az éjjel érkező ponyvás autóktól, a koncepciós perektől, besúgóktól, a szemkilövetésektől.

A tavaly felavatott emlékműnél zajlott a megemlékezés

– A túlélők igazságát nem hagyjuk feledésbe veszni. Sorsuk egyengette az utat az 1956-os forradalomhoz, majd a rendszerváltáshoz. Ezt a véres, könnyes szellemi örökséget pedig büszkén vállaljuk és megőrizzük – tette hozzá.

Hirdetés