Épületkorszerűsítési stratégiát tett közzé az Európai Bizottság. Mindez együtt javítaná az épületek energiahatékonyságát, csökkentené az üveghatású gázok kibocsátását és mérsékelné az energiaszegénységet. A stratégia 2030-ig akár 160 ezer zöld munkahelyet eredményezhetne, uniós szinten pedig akár 35 millió épületet fel lehetne újítani – írja a Portfólió.
Ahogy az Európai Bizottság közölte, a következő évtizedekben megkétszereznék az épületkorszerűsítési arányt, és biztosítanák, hogy a felújítások nagyobb energia- és erőforrás-hatékonysággal járjanak.
Azt is hangsúlyozták, hogy az épületek felelősek az uniós energiafogyasztás 40 százalékáért, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 36 százalékáért. Ugyanakkor évente csak körülbelül 1 százalékuk korszerűsödik energiahatékonyságát tekintve, ezért kell a határozott fellépés.
A bizottság a megvalósítás érdekében Bauhaus néven új európai korszerűsítési programot indít.
A munkát egy külső szakértőkből, köztük tudósokból, építészekből, tervezőkből és formatervezőkből, művészekből és a civil társadalom képviselőiből álló tanácsadó testület fogja irányítani.
2021 nyaráig széles körű közös alkotási folyamat zajlik, ezután 2022-ben az uniós bizottság első körben öt Bauhaus-központból álló európai hálózat kiépítését kezdi meg a tagállamokban.
Kiemelt képünkön a Jókai Mór Általános Iskola energetikai felújítása.