Az LMP szerint a kormány felsőoktatás-politikája veszélybe sodorja a következő generációk és az ország jövőjét, mert a Fidesz az államilag támogatott felsőoktatási keretszámok radikális csökkentésével diákok ezreitől vette el a diplomaszerzés esélyét – írta az MTI-hez eljuttatott közleményében Osztolykán Ágnes és Pető Ernő.
Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottság alelnöke és az LMP felsőoktatási és tudománypolitikai szakszóvivője úgy fogalmaznak, hogy a keretszámoknak semmi köze a munkaerő-piaci igényekhez. Megjegyzik, hogy miközben Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár azt állítja, hogy a kabinet a műszaki, természettudományi képzést részesíti előnyben ezeken a szakokon is csökken a tandíjmentes férőhelyek száma.
Igaztalannak tartják azt a kijelentést is, amelyik szerint a humán szakon szerzett diplomával rosszak az elhelyezkedési esélyek.
Egyúttal kijelentik azt is, hogy a kormány a Diákhitel 2-nek nevezett „tandíjhitellel” sem könnyíti meg a továbbtanulást, „hiszen nincs olyan fiatal, aki az életét többmilliós adóssággal szeretné kezdeni”. A Diákhitel 2 olyan pénzügyi konstrukció, amely hosszú távon finanszírozhatatlan terhet ró a költségvetésre és tovább növeli az államadósságot – írja a két politikus.
Végül annak a meglátásuknak is hangot adnak, hogy a kormány megszegte ígéreteit és a „felemelkedéshez vezető egyetlen út”, az oktatás lehetőségét veszi el sok ezer diáktól. Az LMP egyetért a Hallgatói Hálózat demonstrációs felhívásával, és szimpatizánsait a tüntetésen való részvételre bíztatja – zárják a közleményt.