„Mit hoz, és mit visz a pécsi uránbányászat újraindítása?” címmel adott ki sajtóközleményt az LMP. Az alábbiakban a kommüniokét csonkítatlanul közöljük.
„Nem hoznak döntést a pécsi uránbányászat újraindításáról a lakosság megkérdezése nélkül – a kormány illetékese erre tett ígéretet tegnap a parlamentben az LMP kérdésére. Az ökopárt maximálisan egyetért a helyi közösség bevonásának szándékával, ugyanakkor felhívja a figyelmet: a megalapozott döntés elengedhetetlen feltétele a pécsiek korrekt tájékoztatása, a kitermelési tervek, a környezeti és egészségügyi kockázatok, továbbá a gazdasági hatások széles körű ismertetése. A tájékoztatási folyamat és a társadalmi vita Pécsett ugyanakkor még el sem indult, ezért a helyi népszavazás megtartásának még nincsenek meg a feltételei.
Az LMP az azonnali kérdésében emlékeztetett rá: Kovács Pál államtitkár Pécsett sajtótájékoztatón ismertette a kormány szándékait a Pécs-környéki uránbányászatról. Kifejtette, hogy egy folyamat indult meg csupán, amelynek a végén el lehet majd dönteni, hogy újranyissák-e a bányát, vagy sem.
Ehhez képest mást mutat a Wildhorse és két magyar állami tulajdonú cég négy hónappal korábban, 2012 februárjában aláírt megállapodása, amelyben feketén-fehéren szerepel, hogy a cél „egy vegyesvállalat létrehozása, a mecseki urán projektben az uránbányászat újraindítása”.
Az államtitkár az állami vállalatok jelentős elköteleződését firtató kérdésekre azt válaszolta, hogy a megállapodás tartalmáról nem tud, annak részleteit nem ismeri. Szerencsére pécsi civilek jóvoltából időközben már eljutott hozzá a megállapodás szövege. Arról viszont továbbra sincs információnk, hogyan bizonyosodtak meg a kormány illetékesei arról, hogy valóban a helyi gazdaság és a nemzetgazdaság érdekeit szolgálja az uránbányászati projekt, és arról, hogy annak milyen környezeti hatásai lehetnek Pécsett.
Nem tudni, hogy az állami vállalatok tulajdonosa mikor és milyen elemzések, tanulmányok alapján hozott döntést az uránbánya újranyitására, mint cél meghatározására, és adott engedélyt az együttműködési megállapodás aláírására.
Az LMP tehát a társadalmi vita megindításának feltételeként elvárja, hogy minden információt és a független szakértők által készített hatástanulmányokat osszák meg a pécsiekkel. A városnak legyen vétójoga annak eldöntésében, hogy a körvonalazódó környezeti veszélyek és a munkahelyteremtésre rendelkezésre álló, más irányú lehetőségek ismeretében mit hozhat, és mit vihet az uránbányászat.
Budapest – Pécs, 2012. július 13.
Jávor Benedek
frakcióvezető
Keresztes László Lóránt
pécsi önkormányzati képviselő
Kóbor József
pécsi önkormányzati képviselő”