Kőkeményen beleszállt a multikba és a „tőkébe” a szocialista párt elnöke a pécsi fórumon. Tóth Bertalan szerint meg kell rendszabályozni a tőkét, meggyőződése, hogy a változást az utcán lehet elérni, és kihallgatásokkal, bírósági eljárásokkal fenyegette meg a fideszeseket.
A szocialista párt elnöke, Tóth Bertalan, aki Pécsen nem indult el az egyéni választókerületben, mivel korábban sem tudott nagyon nyerni Kertvárosban, most visszatért Pécsre – legalábbis egy fórum erejéig.
Ki(t) függeszt fel ki(t)?
A Szliven Étteremben az EP-választásról szóló eseményen azt mondta, hogy a választás Magyarország jövőjéről is szól, de ha a Fidesz így halad tovább, akkor előfordulhat, hogy nem jutnak el az EU-s támogatások hozzánk – vizionálta Tóth.
Tóth a Fidesz Néppárttal való vitájáról szólva azt mondta, hogy a Fideszt függesztették fel, holott ez nem igaz, hiszen a Fidesz maga kérte a felfüggesztését, és elemzők szerint azért tehette meg ezt a lépést, mert a Néppártnak nagyobb szüksége van a Fideszre, mint a Fidesznek a Néppártra.
Nagyon büszke a közös listára, amit az MSZP-Párbeszéd alkot
A MSZP elnöke közölte, hogy nagyon büszke arra, hogy létrehozták az egyetlen közös listát az EP-választásra. Mint ismert, ezt a „közös listát” az alig 1-2 százalékos, valójában egyáltalán nem ismert, az MSZP által Parlamentbe juttatott Párbeszéd alkotja és a szocialista párt.
– Meggyőződésem, hogy ez a koalíció az új baloldal jövőjét is megalapozhatja – mondta.
A migráció az nem olyan
Szerinte a nemzetállamok Európájának hangsúlyozása azért lényeges a Fidesznek, mert akkor nem kell szabályokat betartani, de „a pénz az meg jól jön” – ásott le a Fidesz logikájának mélyére.
A migrációról is kifejtette véleményét Tóth. A politikus a marxizmus alaptézisét felmondva azt közölte, hogy a migráció bizony az „egyenlőtlenségnek a következménye, mert a világban nagyon kevesek kezében összpontosul a tőke, sokan viszont a társadalom perifériájára szorulnak”. Ez vonatkozik Magyarországra is. Tóth szerint pedig idehaza nem is a migráció a legnagyobb probléma, hanem az egészségügyi rendszer.
A hazaszeretet
A politikus azt fejtegette, hogyha nemzetállami hatáskörbe kerül a migrációs kérdés kezelése, akkor az nem állítja meg a migrációt. Tóth ezzel azt lebegtette meg, hogy ne hazánk döntsön a bevándorlókról.
– A hazaszeretetet nem lehet kisajátítani. Mért engedjük? Nem lehet! A mi hazaszeretünk nem ugyanaz? – mondta később.
Google és Facebook
A szocialisták a Jobbik korábbi béruniós ötletére hajazva fix minimálbért és minimális nyugdíjt szeretnének egész Európában bevezetni, de mivel a Google és a Facebook nem is adózik Európában, ezért a multik ellen is fel kellene közösen fellépni. Ezek mind a Szociális Európa Program részét képezik, mondta, majd a klímavédelem és a környezetvédelem fontosságát is hangsúlyozta.
Tóth aztán kitért arra, hogy az EP-választáson nem fogtak össze, így sok szavazat elveszik majd, de az önkormányzatin igen. A politikus azonban nem feltétlenül az önkormányzati választásban látja a változtatás lehetőségét, mert azt mondta: „meggyőződése szerint változást az utcán lehet elérni”.
Egy csipetnyi Marx és BMW
Miközben a helyi baloldal a számára nagyon kedves helyi lapjaiban azért ekézi a pécsi önkormányzatot, hogy az MSZP-sek idején, MSZP-s szimpatizáns által létrehozott Ipari Parkban alig van befektető, addig Tóth a fórumon beleszállt a külföldi befektetőkbe.
Mint mondta, mivel nálunk alacsony a nyereségadó – 9 százalékos –, ezért már offshore-paradicsommá váltunk. A nagy multik kijátsszák az adószabályokat, alig 1 százaléknyi adót fizetnek.
– Lassan már a BMW-gyárba az alkatrészeket is adófizetők vásárolják meg – világosította fel a gazdasági elképzeléseiről a 30-40 fős hallgatóságát a pártelnök. – Meg kell rendszabályozni a tőkét Magyarországon és Európában is, de ez nem antikapitalizmus. Mert hiszek a kapitalizmusban. Nem kell hagyni, hogy a tőke kizsákmányolja környezetünket, mert elveszi ez az egészségünket és gyermekeink jövőjét – szögezte le. – A Fidesz kiszolgálja a tőkét. Az MSZP-nek csak eszköz a gazdasági növekedés ahhoz, hogy biztosítsák a megélhetést az embereknek.
Börtönbe mehetnének a fideszesek
Kitért a fideszesekre is. Általánosságban, nem pontosítva, hogy kikre is gondolt, annyit mondott, hogy bennük nincs gátlás, és eljutottak már arra a szintre, hogy nekik a hatalom létkérdés, a hatalomban való maradás a személyi szabadságuknak a kérdése. Egy kormányváltás már nem azt fogja jelenteni, hogy a kormányzati politikusok ellenzékbe mennek. Valószínűleg bírósági eljárásokra és kihallgatásokra kell majd járniuk – hangoztatta.
Milyen is volt a nyár a rendszerváltás előtt?
Az Európai Baloldal országos vezetőségének tagja arról beszélt, hogy az ő programjuk 98 százalékban egyezik az MSZP-vel. Elsütött egy kisebb tapsot kiváltó ellenzéki viccet is, miszerint azért nincs még kormánykolbász, mert még nem vágták le a disznót – ezt a viccet korábban Gyurcsány-kolbásszal is ismerhettük.
– Nehogy háború legyen Európában, mert Orbán azt csinálhat – figyelmeztetett a szellemes vicc után. A hallgatóságot azonban gyorsan letörte, mert azt mondta, hogy az EP-választáson nem indulnak, mert „gyengék vagyunk, de 30 éve az MSZP kampányát támogatjuk”. A balos párt vezetőségi tagja egy váratlan fordulattal bejelentette: elhozott néhány Moldova-könyvet, amit most 500 forint kedvezménnyel ad el a baloldali embereknek.
Egy másik felszólaló szerint a rendszerváltás után megváltozott a hőmérséklet is, mert előtte 32 fok volt, utána viszont 35-37 fok a „nyilvánvaló”. Aztán arról beszélt, hogy korábban a kétpólusú világrendben a „Szovjetunió fékezte a Nyugatot a törekvéseiben, most viszont nincs kontroll, túlzottan szabaddá vált a pénzügyi világ”.
Mások véleménye már nem tetszik
Érdekesség, hogy ezzel párhuzamosan az MSZP-s propaganda is kínlódik. Miután az elmúlt napokban a nagy ellenzéki összefogás tagjai egymásnak ugrottak, ezért azzal próbálhatják elfedni a belső harcaikat, hogy egy elhunyt, sok pécsi polgár által tisztelt volt bányász ügyét is előrángatta az édesanyákat korábban ellőrobotoknak nevező Pécsi Stop annak érdekében, hogy a lapunkban megjelent, a szocialistáknak nem kedves véleményt – ezúttal Szili Katalinét – eltakarhassák lehetőleg.