Az MSZP akkor tudja támogatni az új alkotmányt, ha az, illetve annak előkészítése az általuk támasztott követelménynek megfelel – közölte sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila elnök-frakcióvezető. Mint mondta: a szocialisták formai feltétele az, hogy az új alkotmány elfogadását előzze meg társadalmi egyeztetés.
A politikai feltétel az, hogy az új alkotmány előkészítéséből ne zárják ki azokat, akik véleménye eltérő a Fideszétől. Az MSZP szakmai elvárásáról a pártelnök azt mondta, az új alkotmánynak meg kell őriznie a jelenlegi alaptörvény időtálló eredményeit és védenie kell a demokratikus berendezkedést, a jogállamot, a szabadságot, az emberi jogokat, a méltóságot és az európai értékeket.
Bárándy Gergely elnökségi tag a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az MSZP-nek, mint ellenzéki pártnak kötelessége részt vennie az alkotmányozásban és képviselnie kell a választóit. Felhívta a figyelmet, hogy az MSZP részletes alkotmány-koncepciót dolgozott ki.
Hangsúlyozta: az alkotmányt előkészítő eseti bizottság munkacsoportjaiban a kormányzó pártok csak kevésbé súlyos kérdésekben mutatnak kompromisszumkészséget, az alapvetően hatalmi, a kormányzati struktúrát, a választási rendszert, a legfőbb ügyész státuszát érintő kérdésekben hajthatatlanok.
Hiller István, aki az alapértékekkel foglalkozó munkacsoport szocialista tagja, arról beszélt, hogy az MSZP felfogása szerint a hatalom forrása csak a nép lehet, más hatalomforrást nem lehet elképzelni. Aláhúzta: a modern magyar alkotmány centrumában nem állhat a Szent Korona és Szent Korona-tan, mint a hatalom forrása. Elmondta: a Jobbik koncepciója a Szent Korona-tanon alapul, a Fidesz pedig az alkotmány preambulumába kívánja a Szent Koronát beemelni és ebből tételeket akar levezetni.
Kiss Péter pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz a tervek szerint elhagyná az új alkotmányból azt a mai passzust, amely a választójogot magyarországi lakhelyhez köti.