Békésen demonstráltak a bányászok a Széchenyi téren csütörtökön. A főszervezőknek nem sikerült távol tartaniuk a politikát az eseménytől, az MSZP ugyanis szórólapokat osztogatott a helyszínen.
Szakadó esőben kezdődött meg a bányászok tüntetése csütörtök délután. A Széchenyi térre meghirdetett eseményre két-háromszázan jöttek el: Tatabányáról, Oroszlányból, Komlóról, Borsodból és Nógrád megyéből is érkeztek bányászok, de PDSZ és az MSZOSZ is képviseltette magát.
Az első felszólaló Nagy Ferenc nyugdíjas bányász volt, aki szerint az egyik fő kérdés, hogy mire kell az ő elvett nyugdíjuk, járadékaik, a milliárdok, amelyekből stadionokat építenek. Szerinte elég csak végigmenni a Király utcán, látszik, milyen rossz helyzetben van az ország.
A Bányaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, Rabi Ferenc szerint 2012-ben módosították az ellátásukról szóló törvényt, ami azzal járt, hogy a 130 ezer forintos nyugdíjukat, járadékaikat levették 30 ezerre, hiszen a rokkantsági felülvizsgálatoknál nem sorolták be őket a korábbi kategóriákba, azóta is próbálkoznak a minisztériummal tárgyalni. Hozzátette: bár egyszer már egyeztettek, de véleménye szerint valódi megoldást nem akar a kormány.
Szemán István is felszólalt. Ő úgy fogalmazott, hogy kilátástalan helyzetbe kerültek, állítsák vissza az eredeti állapotot, kapják vissza jussukat. Kiemelte: tisztában van azzal, hogy nehéz helyzetben van az ország, de nem ők tették tönkre.
A Járadékos Bányászok Szakszervezete nevében Ruda Sándor mindehhez még hozzáfűzte, hogy sokaknak egyharmadára csökkent a nyugdíjuk, ezen változtatni kell.
Ezt követően felolvasták azt a petíciót, amiben részletezték azokat a törvényi passzusokat, amelyeket megváltoztattak, s amelyek sértik a jogaikat.
Az MSZP végig szórólapozta a tüntetést. Azt ígérték, helyreállítják a bányásznyugdíjat, ha megválasztják őket.
Korábban írtuk:
A bányászok egy része attól tart, kihasználják őket az ellenzéki politikusok, akik mögéjük bújva szervezkednek a kormány ellen. Úgy tűnik, a bányászok másik része viszont éppen ezt akarja, vagy legalábbis tudnak a szocialista „segítségről”.
Tüntetést szerveznek ma délutánra a bányászok Pécsett, mert attól félnek, a kormány elveszi az eddig kapott kedvezményeiket, a járadékot. A megmozdulást hivatalosan a Járadékos Bányászok Szakszervezete gründolta össze, ám a rendezvényt népszerűsítő felhívást a [email protected] e-mail címről is postázták. Sőt, mint megtudtuk, a szocialista párt aktivistái „harcba is hívják” a szimpatizánsokat.
A szocialisták nem titkolják, hogy besegítenek a bányásztüntetés szervezésébe.
– A tüntetésről értesítettük a teljes tagságot. A szakszervezet korábban bennünket is megkeresett, mi pedig együttműködünk velük – mondta lapunknak az egyik kertvárosi aláírásgyűjtő standnál Bérczes Nagy Gábor, az MSZP városi elnökségi tagja.
A Járadékos Bányászok Szakszervezetének elnöke, Ruda Sándor viszont nem büszkélkedik az MSZP-s kapcsolattal, sőt lapunknak ezt megpróbálta cáfolni is. Azt állította, ők egyetlen pártot sem kerestek meg, mert távol akarják tartani a politikát a tüntetéstől. Azt ugyanakkor elismerte, tud arról, hogy a párt szimpatizánsait buszokkal szállítják majd a demonstrációra, amolyan hangulatfelelősként. Tőlük azt kérték, hagyják otthon az MSZP-s zászlókat.
Szemán szereti, ha megbecsülik
Szemán Istvánt, a korábbi bányásztüntetések egyik központi alakját tartják a mai demonstráció másik főszervezőjének. Őt egyébként nemrég éppen az MSZP delegálta a Tüke Busz felügyelőbizottságába. Bányászkörökben azt beszélik, hogy nem véletlenül, hiszen a szocialisták 2014-es kampánystábjának is tagja, „kerületi kisfőnök”.
Szemán érdeklődésünkre mindezt pletykának nevezte, amelyről egyébként ő maga is hallott már. Tagadta, hogy szorosabb szálak fűznék az MSZP-hez, egyúttal elismerte, hogy Kőhegyi István volt szocialista országgyűlési képviselő felkérésére vállalta a FEB-jelölést.
– Valóban nem mondtam nemet a felkérésre, mert szerintem ez azt jelenti, hogy megbecsülik a munkámat, alkalmasnak tartanak a feladatra, és ez megtisztelő – nyilatkozta lapunknak Szemán.
Kihasználják a bányászokat?
Úgy tudjuk, hogy a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesületének (BÉKE) alelnöki posztjáról éppen amiatt távozott Szemán István, mert a szervezet civil vonalon akart tovább dolgozni, ő viszont politikai síkra terelte volna a témát. Ebben viszont a szervezet nem akart partner lenni.
Firkó Pál, a BÉKE tagja azt mondta lapunknak, egyesek politikai haszonszerzésre akarják felhasználni az egykori bányászokat. Mindez szerinte okafogyott, mert a tárgyalások jó irányban alakulnak a kormánnyal.