-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírekAz ÖPE szerint az online közgyűlés tanulsága az, hogy zavaros és kaotikus...

Az ÖPE szerint az online közgyűlés tanulsága az, hogy zavaros és kaotikus a városvezetés

Az Összefogás Pécsért Egyesület mai sajtótájékoztatóján Kővári János, az ÖPE-KDNP frakcióvezetője a kedden megtartott, idei utolsó online közgyűlés részleteiről beszélt. A politikus több kritikát is megfogalmazott. Bár a költségvetés kapcsán felmerülő, az előző évről átkerülő 9 milliárdos maradványösszeg kapcsán minden bizonnyal értelmezésbeli problémába ütközhetett.

Kővári János szimbolikus módon a vásárcsarnok előtt tartott ma délelőtt sajtótájékoztatót. A kedden megtartott online közgyűlésen épp a vásárcsarnok ügye volt az, amely komoly vitákra adott okot. Az ÖPE-KDNP frakcióvezetője kifejtette, hogy álláspontjuk szerint a régi vásárcsarnok kiürítése sok ezer pécsi polgár felháborodását váltja ki.

– Több mint tízezer aláírás összegyűlt már annak érdekében, hogy a pécsi városvezetés engedje, hogy végig, amíg az új csarnok fel nem épül, itt lehessenek a kereskedők, termelők – mondta Kővári. – Ezzel kapcsolatban hónapok óta megy a ködösítés, hogy mi is a városvezetés elképzelése. Nos, ez a mostani közgyűlésen sem derült ki.

Az ÖPE politikusa megjegyezte, hogy bár nagyon örülnek a Diana téri piac felújításának is, azonban annak már kevésbé, hogy ezt ugyanakkor tervezik, amikor a régi vásárcsarnok is zárva lesz. Így a kereskedők egyik helyen sem tudnak majd dolgozni. Kővári azt is elmondta, hogy

a közgyűlésen kiderült, az Ifjúsági Ház fejlesztése is más irányt vett.

– Az eredetileg tervezett étterem helyett ott irodák fognak létesülni – mondta. – Felvetettem a polgármesternek, hogy ebben az esetben, ha már kész lesz a régi vásárcsarnok felújított épülete, az oda költözni készülő cég miért nem inkább az Ifjúsági Házba megy. Erre az alpolgármester válaszolt nekem, hogy akár ez is lehetséges, de nem ezért van szükség a régi vásárcsarnok épületére. Nos, itt már végképp elvesztettük a fonalat.

10 (9) milliárdos maradvány

Bár a sajtótájékoztató ezen pontján mi is erősen igyekeztünk markolni a képzeletbeli fonalat, de Kővári János gondoskodott róla, hogy ne legyen könnyű dolgunk. Szóba került ugyanis a város költségvetésének módosítása. Az ÖPÉ-s politikus ugyanis bejelentette, hogy a módosítás szerint az előző évről 10 milliárd forint maradványösszeg került át a büdzsébe.

– Rákérdeztünk a városvezetőknél, hogy ez honnan van – jelentette ki a frakcióvezető. – Hiszen korábban azt mondták, hogy a költségvetést romokban vették át, csődben volt az önkormányzat. Most akkor hogyan lett hirtelen 10 milliárd maradvány az előző évről? Erre megint csak egy zavaros választ kaptunk az alpolgármestertől. Azzal magyarázta a dolgot, hogy a 8,5 milliárdos tartozást is fel kellett tüntetni, ennek ellenoldalaként állították be a 10 milliárdot.

Csakhogy ilyet nem lehet! Csak akkor, ha ténylegesen van ez a pénz. Sajnos nem kaptunk rá választ, hogy ez a pénz honnan került elő, és egyáltalán mennyi a valóságalapja.

Mivel 10 milliárd forint nem kis pénz, természetesen megkérdeztük Ruzsa Csaba alpolgármestert, hogy miről beszélhetett Kővári János a sajtótájékoztatóján.

– Először is nem 10, hanem nagyjából 9 milliárdról van szó – szögezte le a városvezető. – Kétségtelen tény, hogy ez a pénz ott van a város számláján, mint maradvány. Csakhogy valószínűleg azt nem érti képviselőtársam, hogy attól, hogy van egy maradvány összeg, az még nem biztos, hogy szabad maradvány. Márpedig ez a 9 milliárd forint nem szabad maradvány, hanem kötelezettségekkel terhelt. Ezt igyekeztem az online közgyűlésen többször is elmagyarázni, sajnos úgy tűnik, sikertelenül.

Ruzsa Csaba elmondta a PécsMa érdeklődésére, hogy

ez a 9 milliárdos maradvány, korábban már lehívott TOP-os, és egyéb Uniós forrásokból áll, illetve az állami adósság következő évi törlesztésére tették félre. Tehát azokat kizárólag az adott szerződésekben foglalt fejlesztésekre, illetve az előző városvezetés által felhalmozott adósság rendezésére lehet felhasználni.

Az alpolgármester azt is hozzátette, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett kormányzati intézkedések következtében a várost sújtó adókiesésekkel, illetve az pécsi intézményekkel együtt nagyjából 2 milliárd forintos működési hiánya van az önkormányzatnak.

Politikai koncszerzés?

Kővári János sajtótájékoztatóján a Pécsi Kommunikációs Központ (PKK) vezetőjének kérdéséről is értekezett.

– A PKK igazgatói pályázatát egy hónapja hirdette meg az önkormányzat – mondta. – A bíráló bizottság és a két szakbizottság, a kulturális és a költségvetési is megtartotta ülését. Végigment a döntéshozatalon az ügy, majd a polgármester az online közgyűlés előtt váratlanul mégis levette a napirendről. Nem értettük, hogy miért. Csizmadia Péter frakcióvezető társam többsör is rákérdezett erre, a válasz végül az volt a polgármestertől, hogy még előkészítetlennek érzi a döntést. Nem tudjuk, hogy mi más lehetne az előkészítés része, mint, hogy a bíráló bizottságok meghozták a döntésüket. Mi úgy gondoljuk, hogy sokkal inkább egy újabb politikai koncszerzés kereszttüzébe került a PKK. Ez nem helyes, hiszen mégiscsak a város polgárai által fizetett közmédiáról beszélünk.

Azt is hozzátette még a politikus, hogy ezzel továbbra is fennáll egy szerinte összeférhetetlen helyzet, nevezetesen, hogy a Zsolnay Örökségkezelő ügyvezetője továbbra is ellátja a PKK vezetését is. Kővári úgy látja, ezt az összeférhetetlenséget mielőbb meg kell szüntetni.

Összegzésként az online közgyűlést úgy értékelte, hogy pénzügyek, a fejlesztések és a városüzemeltetés terén is kaotikus, zavaros a városvezetés hozzáállása az ÖPE szerint.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő