-1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapHírzónaAz osztrák-magyar határellenőrzés bevezetését követelik

Az osztrák-magyar határellenőrzés bevezetését követelik

Az osztrák kormánykoalícióban részt vevő szociáldemokraták felháborodásuknak adtak hangot, míg az ellenzéki, szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az EU-szkeptikus Stronach Csapata (Team Stronach) az osztrák-magyar határellenőrzés újbóli bevezetését követelte szerdán arra reagálva, hogy Magyarország felfüggeszti a migránsok visszafogadását más uniós országokból.

Norbert Darabos, a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) ügyvivője szerint a magyar lépés elfogadhatatlan megszegése az uniós jognak. Darabos szerint Reinhold Mitterlehnernek, a – kisebbik kormánypárt – Osztrák Néppárt (ÖVP) elnökének és Sebastian Kurz néppárti külügyminiszternek kezdeményeznie kellene a Fidesz kizárását az Európai Néppártból.

Az FPÖ vezetője Heinz-Christian Strache szerint a magyar-osztrák határon azonnali ellenőrzés bevezetésére van szükség. Minden más megoldás felelőtlenség lenne – mondta a pártvezető és hangsúlyozta: meg kell szüntetni a menekültkáoszt, és meg kell állítani az illegális bevándorlást.
A párt burgenlandi vezetője, Johann Tschürtz úgy vélekedett, Ausztriának nem szabad továbbra is az „utópikus európai szolidaritásra” várnia, az ország problémáit magának kellene megoldania.

A Team Stronach szóvivője, Jessi Lintl, az azonnali határellenőrzést bevezetését szorgalmazta Magyarország, Szlovénia és Olaszország irányába, amely szerinte indokolt önvédelmi lépés lenne Ausztria részéről. A szóvivő kifejtette: az unió teljes tanácstalansága miatt az osztrák kormány felelőssége, hogy megvédje az ország határait.

Az osztrák belügyminiszter Johanna Mikl-Leitner szerdán délelőtt kijelentette: a határellenőrzés bevezetése számára „nem elsődleges kérdés”. A politikus arra számít, hogy Magyarország döntését a következő napokban visszavonja. Végső intézkedésként a tárcavezető ugyan nem zárta ki a határzár bevezetését, azonban – mint értékelte – ez aggályokat vethetne fel az Európai Közösségben való szabad mozgással kapcsolatban.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte Magyarország döntését. Az osztrák belügyi, valamint a külügyi tárca kedden felszólította az Európai Bizottságot, vizsgálja meg a kötelezettségszegési eljárás lehetőségét az ügyben.

Az osztrák belügyminisztérium szóvivője szerint az év eleje óta 620 menedékkérőt irányítottak át másik uniós tagországba a dublini rendelet értelmében. A szóvivő becslése szerint a menedékkérők negyedéről van szó. A legtöbben Magyarországból és Olaszországból érkeznek, azonban pontos országokra lebontott statisztika nem áll rendelkezésre.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő