-1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapPécs AktuálAzért csúszik a járda, mert hagyjuk

Azért csúszik a járda, mert hagyjuk

A havazás és a mínuszok után jeges, csúszós járdák, tetőről lehulló hótömbök és jégcsapok maradtak: mindezek igazi kihívássá teszik a gyalogos közlekedést. Bár a szabály már régi, de még mindig sokan nem tudják, kinek is a feladata, hogy mindenki megússza ép bőrrel a telet. A közöny nagy úr. 

Egyelőre marad a fagy, ráadásul a hőmérséklet -10 fok alá esik éjszakánként, ami csak ront a már most is jeges utak állapotán. A pécsi önkormányzat rendelete alapján az ingatlantulajdonosok feladata tisztán tartani az épület előtt lévő járdaszakaszt, beleértve a hó- és síkosságmentesítést. Hiába van életben immár sokadik éve, 2008 óta változatlan formában ez a rendelet, a tapasztalatok azt mutatják: sokan magasról tesznek arra, hogy házuk előtt korcsolyapálya van és egy durvább esés akár életveszélyes sérülést is okozhat.

Felvetődik a kérdés, hogyha valaki ezt tudja, és szándékosan nem takarít saját háza előtt, akkor vajon nem gondatlanságból teszi-e mindezt?

A Pécsi Közterület Felügyelet munkatársai egész nap járják az utcát, s amennyiben ilyet tapasztalnak, akkor felhívják az illető figyelmét a szabálytalanságra, ami hatósági eljárást is vonhat maga után. A helyszíni bírság 30 ezer forint, amit ők szabhatnak ki.

– Abban az esetben, ha valakit baleset ér, akár polgári pert is kezdeményezhet, mely kártérítést vonhat maga után, sőt a sérülés súlyosságától függően életjáradékban is részesülhet a sértett – fogalmazott Tubák Zoltán, a Pécsi Közterület Felügyelet vezetője.

Dr. Ragoncsa Arnold ügyvéd szerint is lehet polgári pert indítani, hogyha ok-okozati összefüggést lehet megállapítani a jogsértés kapcsán. A sértettnek ez esetben igazolnia kell hol történt a baleset, jegyzőkönyvet felvenni, társasház esetén pedig a közös képviselőt is helyszínre hívni. Az ügyvéd szerint a sérültek egy ilyen szituációban inkább a gyógyulásra, nem pedig az esetleges majdani jogi eljárásra koncentrálnak – mondta.

hólapátolás
Polgári perre számíthat, aki nem takarít

Lóczi Szidónia, a Biokom Kft. pr-menedzsere elmondta, nem csak a magántulajdonban lévő ingatlanok esetében a tulajdonos dolga a hóeltakarítás.

– A különböző közintézményekre ugyanez a rendelet vonatkozik, vagyis mindenki a saját portája előtt takarít, szükség esetén besegítünk, különösképpen a kórházaknál, ugyanis ott emberéletek múlhatnak azon, mennyire járhatóak az utak – magyarázta Szidónia.

Szerdáig legalább 438 pécsi utcát tisztít meg a társaság. Azonban a jeget a hókotró sem tudja eltolni az útról, ezért a fagyos területeken só és kőzúzalék elegyét szórták le munkatársaik.

jeges járda

A mentősök is felkészültek a havas, jeges, hideg időjárásra, melynek érdekében átszervezték a szolgálatot, együttműködtek a katasztrófavédelemmel. Szerintük a balesetek száma nem emelkedett meg, de a mentősök mindenhova jóval lassabban jutottak el a megszokottnál.

– Extrém eset nem történt az elmúlt néhány napban, egy-két elcsúszás és néhány kartörés volt mindössze – mondta Farkas Gyula, vezető mentőtiszt. – Úgy vélem, óvatosabbak lettek az emberek és talán felkészültek a havazásra.

Mindehhez azonban hozzátehetjük, sokszor nem hívnak mentőt az emberek, saját lábukon vagy kocsival mennek be traumatológiára. Egyébként a pécsi traumatológiai klinikán még egy gyengének mondható vasárnap is közel 60 súlyosabb töréses beteg fordul meg – ők zömében jeges járdákon csúsznak el. A klinikai tapasztalatok szerint egy erősebb napon akár 100 törés is lehet.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő