A Mecsekérc Zrt. – a Rotaqua Kft. és a Geochem Kft. konzorciumi partnerekkel közösen – európai uniós támogatást nyert el a Mecsek-hegység déli előterének földtani kutatására, mely eredményeként olyan modellt alakítottak ki, aminek alapján vállalható kockázattal lehet később geotermális projektet indítani. Az eredmény a korábbi várakozásokat igazolta.
Pécsen és több környező településen, mintegy 200 négyzetkilométeres területen zajlottak különböző típusú mérések a legmodernebb eszközökkel közel két éven keresztül. Az 1,7 milliárdos program keretében – többek között – közel 1800 méteres mélységig tartó fúrásokat, geofizikai magnetotellurikus (MT) méréseket – melyek során a Föld változó mágneses és elektromos terét vizsgálják – végeztek, de rengeteg adatot dolgoztak fel és gyűjtöttek be.
Az elvégzett tesztek lehetőséget adtak a hidrogeológiai viszonyok pontosabb megismerésére.
– Azt lehet mondani, hogy a fúrásaink mélyítése során – habár reménykedtünk ennek ellenkezőjében – gyakorlatilag nem érzékeltünk vízbeáramlást. Bizonyos mennyiségű vizet persze találtunk például Nagykozár területén, azonban ez kőzettörmeléktől szennyezett, zavaros, és túl alacsony hőmérsékletű volt ahhoz, hogy termálfürdőben használni lehessen – magyarázta Hámos Gábor, a Mecsekérc Zrt. geológiai osztályának vezetője lapunknak. A geológus azt is kifejtette, attól függően lehet a talaj rétegeiben vizet találni, hogy a víz a szerkezetekben tud-e mozogni, vagyis beszivárgó, vagy nyomásos az övezet. Ennek függvényében áramlik be a fúrás során a víz.
A projekt egyik fontos részét a laborvizsgálatok jelentették. A kutatási folyamat eredményeképp egy, az ismeretlen területek kutatására alkalmazható laboratóriumi protokoll javaslata készült el. A laboratóriumában ásvány- és kőzettani, vízkémiai vizsgálatok folytak, melyek bemenő adatokkal szolgálnak a rétegkezelési eljárásokhoz.