2 C
Pécs
csütörtök, november 14, 2024
KezdőlapHírzónaHelyi hírekBajba jutott hajléktalant látok Pécsett – kitől kérjek segítséget?

Bajba jutott hajléktalant látok Pécsett – kitől kérjek segítséget?

Cikksorozatot indítunk, melyben górcső alá vesszük a pécsi hajléktalanellátást. Ez a sokszereplős, rendkívül komplex és nehéz feladat ugyanis nagyon fontos egy jól működő városhoz. Rendvédelmi szervek, szociális feladatokat ellátó szervezetek képviselőit kérdeztük, de egészségügyi szakember és az önkormányzat is állást foglal. Az alábbiakban bemutatjuk, kikhez fordulhatunk segítségért, ha bajba jutott emberrel találkozunk az utcán. 

Támasz Alapítvány

Mint azt lapunknak Fonyó József integrált intézményvezető elmondta, a központon kívül 5 telephelyen nyújt többféle szolgáltatást az alapítvány. A centrum a Dugonics utca 26. szám alatt áll, melyben a folyamatosan üzemelő nappali melegedő, egy novembertől áprilisig elérhető időszakos férőhely, valamint a 9–13 óra között rendelő hajléktalanok háziorvosa is helyet kaptak.

Kiemelte, a legfontosabbak közé tartoznak a szállásadáson kívül azok az életvitelszerűen utcán élők számára nyújtott szolgáltatásaik, melyekkel támogatják őket olyan mindennapi dolgokban, amiket nem tudnak másképp megoldani: például a mosási és fürdési lehetőség, az élősködők által fertőzött személyek és környezetük fertőtlenítése, az iratpótlás, a segély- és tb-jogosultságkérelmek beadásának segítése, de ide tartozik lakcím híján a postacím biztosítása is az alapítványon keresztül. Abban is segítenek a klienseknek, hogy azok albérletet vagy munkát tudjanak találni. Sőt, az alapítványnak még saját, jól működő közmunkaprogramja is van.

Hol kérhetünk segítséget? Alapvetően a Dugonics utcai nappali centrumban várják azt, akinek lakhatási problémái vannak. Innen lehet továbblépni az átmeneti szállóra, esetleg támogatott lakhatásba. Természetesen, azok a személyek, akiknek az éjszakai szállás okoz problémát, azonnal felkereshetik személyesen a Gomba utcában található férfi éjjeli menedékhelyet és a Zsolnay út 105 szám alatt található női éjjeli menedékhelyet. A Rét utca 4/1. szám alatt 24 órás orvosi ügyeletet biztosítanak hajléktalanok számára, itt segítséget kérhet, akinek nem sürgős kórházi ellátásra van szüksége. Az év minden napján működik 24 órában az ülőbetegszállító is, mely az ellátásban lévő, beteg hajléktalanok kórházba és szakrendelésre való ki- és beszállítását hivatott végezni. Az egészségügyi ellátáshoz tartozik továbbá, hogy a Gomba utcai menedékhelyen van egy 23 férőhelyes betegszoba, ahol egész napos nővéri felügyelet alatt állnak a kliensek. Az Edison utcai átmeneti szállón összesen 14, súlyos betegségben szenvedő embert tudnak elhelyezni. Heti 4 órában addiktológiai és pszichiátriai problémákkal foglalkozó szakember is rendelkezésre áll.

– A szolgáltatásokkal szemben idegenkedők, akik inkább egy nem lakás céljára szolgáló ingatlanban töltik mindennapjaikat, az utcai szociális szolgálatunktól kaphatnak segítséget. Kollégáink a november 1-e és március 31-e közötti időszakban a nap 24 órájában elérhetők. Ilyenkor működik az úgynevezett krízisautó-szolgáltatás, amelyet a dél-dunántúli regionális diszpécserszolgálatunkon keresztül lehet elérni a 72/233-169-es és a 20/975-2385-ös számokon, ha valaki bajban lévő, meleg helyre vágyó hajléktalannak szeretne segítséget nyújtani. Egyébként az utcai szolgálataink minden este több mint 60 helyszínen, több mint száz személyt keresnek fel, hogy a hogylétükről érdeklődjenek és teát valamint takarót visznek számukra igény szerint. Ezen kívül természetesen mindig felajánlják számukra szállásnyújtó szolgáltatásainkat is – mondta végül Fonyó József.

Fonyó József

Magyar Máltai Szeretetszolgálat

A szervezet szerteágazó tevékenységéhez tartozik rengeteg minden: a szociális főzőkonyha működtetésétől kezdve, az ingyenesen kölcsönözhető orvosi segédeszközök kiadásán és a leszakadó városrészek felzárkóztató programjain át, egészen a hajléktalanellátásig.

– Hajléktalanellátást és a járóbeteg-szakrendelést több mint 25 éve működtetünk Pécsett. Eleinte csak önkéntesekkel dolgoztunk, majd intézményesült keretek között folytattuk a munkát. A 90-es évek közepén hoztuk létre a hajléktalanok nappali melegedőjét, ami azóta is működik, napi szinten 60, de különösen nehéz időszakokban akár 120 ember ellátását is meg tudjuk itt oldani. Emellett minden évben, a novembertől áprilisig tartó úgynevezett krízisidőszakban nyitva áll a rászorulók számára a 20 férőhelyes éjjeli menedékhelyünk. Az intézményekben nem csak a szállás, de az étkezés, a fürdés, a ruhamosás is megoldottak például. Fontos tudni, hogy preventív jellegű is a tevékenységünk, hiszen olyan emberek is használhatják a szolgáltatásokat, akik ugyan nem otthontalanok, de nehéz körülmények között élnek – mondta el Jónás Gergely, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-Dunántúli Regionális Központjának ügyvezetője. Hozzátette, szálláshelyeik kihasználtsága szinte folyamatos – jelenleg persze szigorú járványügyi szabályozás mellett.

A szakember elmondta azt is: általában a szakma azt látja, hogy aki eltöltött egy telet az utcán, az sajnos az esetek nagy százalékában már kisebb eséllyel tud visszailleszkedni a társadalomba. Habár Pécsett a hajléktalan reintegrációs programok szervezése elsősorban nem a Magyar Máltai Szeretetszolgálat feladata, vannak pozitív példák is, mikor valakit sikerül visszaintegrálniuk a munkaerőpiacra, segíteni a lakhatási viszonya helyreállításában. Ezekre vonatkozó tevékenységei azonban Pécsett inkább a Támasz Alapítványnak vannak – tette hozzá Jónás Gergely.

Hangsúlyozta továbbá, hogy bárki igénybe veheti azt a 13-féle szakrendelést, melyeket a szeretetszolgálat önkéntes orvosokon keresztül biztosít, és a jogsegély szolgálat szakembereinek jog tanácsait is kérheti bárki, de persze hangsúlyos itt is a hajléktalanok segítése.

Hogyan kérhetünk segítséget? A Janus Pannonius utca 6. szám alatt működik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanellátása, a melegedő és a szálló is itt található. Aki bármely korábban leírt szolgáltatásra rászorul, az itt jelentkezhet személyesen. Emellett persze a honlapon megjelölt elérhetőségeken keresztül, vagy a diszpécserszolgálatnál a 06-72/336-558-as telefonszámon is lehet érdeklődni. Amennyiben valakiről kiderül, hogy más jellegű ellátásra van szüksége, annak is tudnak segíteni abban, hogy megtalálja a megfelelő intézményt.

Jónás Gergely

Szent Lőrinc Gondozóotthon – Remény Háza

– Az intézmény 2011-ben nyitotta meg kapuit a rászorulók előtt, a Tüskésréti út 8. szám alatt fogadjuk a hozzánk fordulókat. A nappali melegedő 75 fő részére hétfőtől vasárnapig nyújtja szolgáltatásait 8 és 18 óra között a városban életvitelszerűen tartózkodó hajléktalan emberek, valamint az egyéb okból szociálisan rászoruló személyek számára. Elsődleges feladatunk az alapszükségletek kielégítése, mint az élet védelme, kulturált napközbeni tartózkodási lehetőség biztosítása, étkezési, tisztálkodási, mosási lehetőség, szükség esetén ruhaadomány, postacím és egyéb elérhetőség biztosítása, telefon- és internethasználat, érték- és csomagmegőrzés – mondta Szücs Attila András, az intézmény igazgatója lapunknak. Hozzátette, nagy hangsúlyt fektetnek az egyéni életutak megismerésére is, így tudják közösen megtalálni a kivezető utakat egyaránt.

Mint mondta, azt tapasztalják, hogy a hajléktalanság egyik legfőbb velejárója a kapcsolatnélküliség, elmagányosodás, ezért szakmai munkájukban a közösségépítés is fókuszban áll: szerveznek csoportfoglalkozásokat, közösségi tevékenységeket. Minden ilyen foglalkozás fő célja a készségek, képességek fejlesztése, kapcsolatok építése, motiváció erősítése, az egyéni felelősségvállalás elérése.

– Célunk, hogy a szükségletkielégítő ellátáson túl a hozzánk forduló klienseket képessé tegyük arra, hogy passzív szenvedőkből életük aktív résztvevőjeként, annak alakítójává váljanak – hangsúlyozta Szücs Attila András.

Az éjjeli menedék, időszakosan november 1-től április 30-ig fogadja az éjszakáikat utcán töltő hontalanokat, minden nap 18 és 8 óra között. Az éjjeli menedék által biztosított alapszolgáltatások a következők: éjszakai pihenés, tartózkodás, tisztálkodási lehetőség (szükséges eszközöket biztosítják), ételmelegítési lehetőség, csomag- és értékmegőrzés (személyes tárgyak tárolásához saját zárható szekrényt biztosítanak). Az ellátás során a kliensek higiénés állapotára, illetve az egyéni helyzetekre, krízis felmérésére különleges figyelmet fordítanak, sőt, szükség szerint további adekvát segítségnyújtás érdekében irányítják őket tovább a nappali ellátásukba, egészségügyi intézményhez, illetve társintézményekhez.

Hogyan kérhetünk segítséget? Minden szolgáltatás térítésmentes, feltétel, hogy az igénybe vevő rendelkezzen egy éven belüli negatív tüdőszűrő-lelettel. Elérhetők személyesen a Tüskésréti utca 8. szám alatt, illetve a következő telefonszámokon: 72/228-476 vagy 20/251-1941.

Szücs Attila András

Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ

Nagy István, az intézmény igazgatója lapunknak elmondta: „A szervezet a jelzőrendszer működtetője, ebből kifolyólag megkerülhetetlen szereplők vagyunk az ellátórendszerekkel való közös munkában, együttműködésben. Az egyén vagy család élethelyzetéből adódó nehézségek, elakadások esetében a család- és gyermekjóléti szolgálatok segítséget nyújtanak a bajba kerültek számára, összekötik azon szervezetekkel, hivatallal, ellátóintézményekkel, akik megoldást tudnak nyújtani. Ezen élethelyzetek egyike lehet az otthon valamilyen okból való elvesztése. Feladatunk a hontalanná válók ellátásának megfelelő formában történő rendezése, még ha ez a hajléktalanellátásban való elhelyezést is jelenti.”

Hogyan kérhetünk segítséget? Pécsett négy városrészen, az Anikó utca 5., a Megye utca 22., a Tüzér utca 7., valamint a Hársfa utca 154. alatti telephelyeken kérhetünk személyesen segítséget. Természetesen telefonon, a 72/444-877-es számon
és e-mailben, a honlapon található elérhetőségen is bátran kereshetjük az ECSGYK-t.

Nagy István

[su_note note_color=”#b4f0ea” text_color=”#0c0c0b”]A sorozat korábbi részében dr. Kanizsai Péter, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Sürgősségi Betegellátó Osztályának (PTE KK SBO) vezetője nyilatkozott lapunknak, illetve a mentőket is utolértük – bár nehezen – a témában. A cikk ITT olvasható. Aztán egy következő anyagban arról írtunk, mit tesz a közterület-felügyelet, a rendőrség, a katasztrófavédelem a hontalanokért. IDE KATT az elolvasásához. [/su_note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő