Nőként biztos sokan tapasztalhattuk már, hogy vannak olyan gondok, amikről nem merünk beszélni. Még az is előfordul, hogy magunknak is nehezen valljuk be: valami nincs rendjén. Ezek a nőgyógyászati betegségek.
Nőgyógyászhoz menni nem kellemes élmény, főleg ha már adott a probléma. A beavatkozás kényelmetlen, az orvos sem mindig szimpatikus. Ezért fontos, hogy mielőtt a baj bekövetkezik, járjunk rendszeresen vizsgálatokra, találjuk meg a „saját emberünket”. De ami még fontosabb, ne legyünk szégyenlősek bevallani, hogy észrevettünk magunkon valami szokatlant.
Mivel nem vagyunk szakemberek, nehéz az önvizsgálat. Ezért összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat nőgyógyász szakorvos segítségével.
Hüvelygomba
Ez a panasz horrorszerű emlékeket idézhet fel számos nőben, hiszen a statisztikák szerint a hölgyek 75%-a tapasztalta – akár élete során többször is a betegséget. A candida, a hüvelygombát okozó baktérium normális esetben más baktériumokkal egyensúlyban él a hüvelyben. Ha ez az egyensúly valami miatt felborul, a candida elszaporodhat – ez pedig égő, viszkető érzéshez és bő hüvelyi folyáshoz vezethet.
– A hüvelygombára való hajlam egyrészt alkati kérdés, hiszen vannak hölgyek, akik már a közös wc-használatkor is el tudják kapni a fertőzést. Hírhedt táptalaja a gombás fertőzéseknek a termálfürdő, de tipikus eset az is, hogy antibiotikum szedésekor alakul ki a betegség – avat be dr. Bálint Írisz Boglárka, szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász szakorvos.
[box title=”Mi okozhatja?” box_color=”#feb8c4″]Szinte minden, ami felboríthatja a hüvely pH-ját, megváltoztathatja a gombák és a baktériumok egészséges egyensúlyát. Okozhatja terhesség, immunhiányos állapot, cukorbetegség, antibiotikum-kezelés, műszálas fehérnemű és akár a stressz is.[/box]
[box title=”Mi a megoldás?” box_color=”#e094a3″]Dr. Bálint Írisz Boglárka nőgyógyász felhívja a figyelmet, hogy a probiotikus tamponok használata prevenciós hatással bír, ha még nem jött el a baj. Ajánlott elkerülni a műszálas fehérnemű viselését, és ne együnk túl sok cukros ételt – a gomba ugyanis cukros környezetben elszaporodhat. Ha már jelentkeztek a tünetek, az „otthoni praktikákkal” való kísérletezés helyett forduljunk szakemberhez – hiszen a tünetek alapján csak orvos tudja a megfelelő megoldást.[/box]
Hüvelyszárazság és menopauza
A hüvelyszárazság problémája elsősorban a változó korban levő hölgyeket érinti, ugyanis ekkor a szervezetben az ösztrogéntermelés lelassul – szervezetünk pedig ennek a hormonnak köszönhetően termeli a hüvelyváladékot, ami a belső rugalmasságért és egészségéért felelős. Tünetei az égő, viszkető érzés és a fájdalmas közösülés.
[box title=”Mi okozhatja?” box_color=”#feb8c4″]A menopauzán kívül okozhatja még szülés, nőgyógyászati műtét, bizonyos gyógyszerek, allergia, antidepresszánsok és antibiotikumok.[/box]
[box title=”Mi a megoldás?” box_color=”#e094a3″]Otthoni kezelésre javallott a zsálya, komló és körömvirágtea fogyasztása, a szappanok intim használatának kerülése, illetve a síkosító – vagy ennél még célravezetőbb a természetes síkosítás, a hosszú és eredményes előjáték. Mindezek mellett pedig érdemes orvoshoz fordulni![/box]
Szülész-nőgyógyász szakember hozzáteszi, létezik szisztémás – szájon át történő – hormonkezelés, lokális hormonkezelés, valamint elérhetőek most már nem hormonális megelőző módszerek is.
Premenstruációs tünetek
Ez a kategória bizonyára minden nő számára ismert. A hölgyek 90%-a találkozott már a havi ciklus lelki vagy testi előrejelzésével. A hangulatingadozások, puffadás, a keblek érzékenysége, pattanások, egyéb kiütések, fejfájás és levertségérzet mind a menstruáció beharangozása lehetnek.
[box title=”Mi a megoldás?” box_color=”#e094a3″]Valamennyi tünetnek van természetes megoldása. A relaxálás, valamint a kamilla- levendula- citromfű- vagy jázminolajas forró fürdő segít a hangulatingadozáson, fejfájáson, erős vérzésen és a görcsökön is. Ha sok B6-vitamint tartalmazó ételt fogyasztunk – hal, banán, csirkehús – enyhíthetünk melleink érzékenységén. A kiütéseken pedig segíthetnek a kalciumtartalmú ételek – mandula, mogyoró, kel, brokkoli, spenót. Dr. Bálint Írisz Boglárka hozzáteszi, hogy vannak növényi hatóanyagokat tartalmazó készítmények, valamint a fogamzásgátló használata is jelentősen csökkenti, vagy megszünteti a premenstruációs panaszokat.
Mindettől függetlenül, ha a menstruáció előtti vagy alatti fájdalom a szokottnál erősebb, esetleg más tünetek is kapcsolódnak a havi vérzéshez, mindenképpen keressük fel az orvosunkat, mert elképzelhető, hogy egyéb nőgyógyászati betegségek állnak a háttérben.[/box]