Balázs utazik: Pécs egy utazó blogger szemével

Hirdetés

Gyémánt Balázs Pécsen járt, és egy méretes blog-bejegyzésben írta meg, mennyi mindent látott és imádott a városban.

Gyémánt Balázs utazó blogger újra Pécsett járt, a város természeti, gasztronómiai, történelmi és művészeti kincseit-értékeit pedig egy alapos, hosszú, rengeteg képpel illusztrált blog-bejegyzésben mutatta be.

Mint írja, legutóbb 2020-ban járt Pécsen, arra viszont nem számított, hogy az azóta eltelt két évben is meg tudott újulni: „igenis érdemes ide visszatérni” – fogalmaz a poszt kezdetén.

Gyémánt Balázs Pécsen (forrás: Balázs utazik)

Aktuális látogatása során – írja – elmerült Pécs számára ismeretlen helyeinek varázsában: megnézett kiállításokat, pécsi nevezetességeket, hallhatta az utcazenészeket, kirándult a Mecsekben, és persze evett-ivott a város jobbnál jobb vendéglátóhelyein. Mindezt az alábbiakban megpróbáljuk röviden összefoglalni.

Gasztronómia

Balázs kipróbálta a Rokusch szuper kávéját és péksüteményeit, evett egy jót a város egyik legjobb éttermében, a Morzsában, de elugrott az orvosi egyetem campusán található Umamiba és a tettyei Cremába is, mindemellett pedig a Blöff Bisztró tengeri ételeit sem hagyhatta ki. A fentieken túl ajánlja még a Bagolyvár éttermet is.

Magától értetődő volt, hogy az új vásárcsarnokba is elnéz, de emellett a város termelői piacait is szemügyre vette. A helyi, kézműves termékek nagy választéka kifejezetten lenyűgözte.  

Mecsek

Balázs nem csak evett-ivott, hanem kirándult is. Felment a tv-toronyhoz és persze a toronyba is. Annál pedig mi sem természetesebb, hogy ha már ott járt, lecsekkolta a Misina TetőPontot is. Pécs legújabb látványosságáról így ír:

„A Misina Tetőpont egy régi, lepusztult étterem-diszkó épületből közösségi véleményezés alapján lett felújítva. Ma kávézót, skybart, rendezvénytermet és panoráma teraszt találunk itt.

A földszinti barátságos kávézóban a Frey cukrászdában készült finom süteményeket és kávét kínálnak. A tetőteraszon található skybarban gombócos fagyi és koktélok kaphatók és remek a kilátás a tv-toronyra és a városra. Hasonló a panoráma a lombkorona stégről is.

A játszótér tágas és a teraszon nyugiban lehet napozni és olvasni. Számos túraútvonal indul innen a Mecsek legszebb részeire.”

Egy másik új pécsi látványosságot is megnézett a Mecsekben, a Meseerdőt. Íme a véleménye:

„A Meseerdő Pécs egyik legvarázslatosabb látványossága, amely a város és környékének mesés történeteit kelti életre. A Meseerdőt Császár Levente és Radnai Éva álmodták meg, akik Pécs legendáit gyűjtötték össze, amit a Dömör Király-történetben egyesítettek. Az eredmény egy interaktív élményhelyszín lett. Habár kifejezetten a gyerekeknek készült, de még én is élveztem a sétát a parkban a kreatív szobrok miatt.

A városi vidámpark volt régen ezen a területen, ma egy 12 állomásból álló vidám parkséta várja a látogatókat. Az állomások egy-egy mesehelyszínt jelenítenek meg, ahol interaktív elemek, játékok és installációk vannak. A meséket a táblákon elolvashatjuk vagy a weboldalon hallgathatjuk végig a törpékről, a föld alatti bányák világáról, a rejtélyes várról, a varázslatos kútról és a Mecsek óriásairól.”

A fentiek mellett turista-tippként röviden megemlíti a Mecseki Kisvasutat és a Flóra-pihenőt (és az ott található hintát) és persze az állatkertet is.

A hegyről lesétálva megnézte még a Pintér-kertet, a tettyei romokat és a mésztufa barlangot, útba ejtette a Niké-szobrot, megnézte a Pálosoknálá található ikonikus Vasarely-szobrot.

Kiállítások, pécsi termékek

Pécsi kiruccanása során Balázs megnézte az Art of Skate és Street UP nemzetközi urban art kiállítást, ahogy A város falain – Jacques Villeglé kiállítását is. Enyhe kifejezés, ha azt mondjuk, tetszettek neki.

Pécsi cuccokat is nézett magának a város design-boltjaiban:

„A híres pécsi kesztyűt és a Zsolnay-különlegességeket már sokan ismerik. De itt az ideje a többi helyi művészt is megismerni és támogatni. A Design Patika helyi művészek alkotásait kínálja. A grafikus képeslapok és plakátok mellett, ékszerek, táskák, és ruhák is vannak. Érdemes elnézni a Monokrom Design Store-ba és a Coollabba is, mert ott is különleges dizájntárgyakat kínálnak” – írja.   

„Állandóan zene szól”

A pécsieknek talán már fel sem tűnnek igazán, Balázs viszont imádta a belvárosi utcazenészeket és a város zenei életét:

„Pécs belvárosában állandóan zene szól. Van, hogy a teraszokról szól a zene, de sokszor utcazenészekbe botlani, akik különböző zenei stílusokkal lépnek fel. A népzene, pop-rock és a horvát-balkáni táncház egyaránt színesítik a város kulturális életét, és igazi közösségi élményt nyújtanak. Nem beszélve az ingyenes fesztiválokról, ahol pedig nagyszínpadon lépnek fel az ország legjobb zenészei.”

Földön, vízen, levegőben

Balázs nem hagyhatta ki az újraindult pogányi repteret, ahol fel-leszálló repcsiket nézegetett, de kinézett „a pécsiek Margitszigetére”, azaz a Tüskésrétre is sportolókat és wakeboardosokat nézni, és persze itt is evett egy jót.   

Történelmi értékek

Ha valaki Pécsen jár, evidens, hogy a város történelmi-kulturális értékeit is megtekinti. Balázs is így tett: élménybeszámolójában kitér a székesegyházra, az ókeresztény sírkamrákra, a középkori egyetemre, a dzsámikra és a Zsolnay-negyedre és a pécsi múzeumokra is.

A teljes beszámoló itt olvasható.

Balázs képei a pécsi útról:

Hirdetés