-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálBárkiből lehet önkéntes, segítsünk másokon!

Bárkiből lehet önkéntes, segítsünk másokon!

Kis figyelmességekkel is lehet önkéntes segítő bárkiből, és egy apró segítség is sokat jelenthet a bajba jutottaknak, különösen járvány idején – állítja a szerveződő Pécsi COVID Önkéntes Központ szakmai koordinátora. Knyihár Éva szerint az ünnepek alatt még fontosabb, hogy figyeljünk egymásra, és ha kell, adjunk segítséget a környezetünkben élőknek. Az alább olvasható, pécsi önkormányzati közleményben összefoglalt tanácsaiból kiderül, hogy mire érdemes figyelni és hogyan segíthetünk, ha szükség van rá.

Mint ismert, az évtizedes múltra visszatekintő, eddig főleg a kulturális ágazatban alkalmazott önkéntesség egészségügyi és szociális területre történő kiterjesztését tervezi Pécsett a járványügyi védekezést végző koordinációs munkacsoport. A COVID Önkéntes Központ esetében egy olyan együttműködési hálózat kialakítása a cél, amely lehetőséget teremt azok bevonására is, akik munkájukkal, szorgalmukkal és tudásukkal tudnak hozzájárulni a bajba jutottak segítéséhez, akár egy civil szervezet tagjaként, akár magánszemélyként segítenének. Bár a központ főleg az egészségügyi és szociális szervezetek munkáját támogató önkéntesek munkáját koordinálja majd, a szakmai vezető szerint ennél egyszerűbben is önkénteskedhet bárki.

– Nem szabad megijedni az „önkéntes” szótól, egészen egyszerű, hétköznapi módon is végezhet bárki segítő munkát. Elég, ha odafigyelünk a közvetlen környezetünkben élők igényeire, és segítséget nyújtunk azoknak, akik ezt igénylik. Ehhez nincs szükség különleges képességekre, ritka tulajdonságokra: elég, hogy ha valaki szívesen fordul társai felé, érdekli a lakókörnyezete, és nyitott a másokkal való együttműködésre. A szomszédsági önkéntesség igényel némi önállóságot és kreativitást, viszont ennek révén olyan emberek is személyre szabott segítséghez juthatnak, akikhez ez szervezett formában nem ér el. Különösen fontos a társadalmi szolidaritás az ünnepi időszakban, amikor még jobban bezárkóznak a magányosan élők – foglalta össze Knyihár Éva.

Általános jelenség, hogy az emberek, ha már megosztják problémáikat, gondjaikat valakivel, akkor ezt szívesebben teszik egy általuk ismert és elfogadott személlyel, mint egy hivatali alkalmazottal, ezért is fontos a szomszédsági önkéntesek tevékenysége.

Mire érdemes figyelni?

Egyedülálló, idős embernél árulkodó jel, hogy bajba került:

  • nem füstöl a kémény,
  • nem vitte ki a szemetet,
  • a postaláda tele van,
  • nem húzza el a függönyt,
  • nincs lámpafény,
  • semmilyen zaj nem hallatszik,
  • hosszabb ideje, akár napok óta nincs mozgás a házban.

Mit tehetünk?

  • Odafigyelünk arra, hogy a környékünkön ki az, aki nem tudja ellátni magát, vagy nehezen boldogul – ebben nemcsak az érintett, de a szomszédok is segítségünkre lehetnek;
  • egyeztetünk vele, hogy pontosan mire van szüksége;
  • mérlegeljük, hogy miben tudunk neki segíteni, de fontos, hogy csak lehetőségeinkhez és képességeinkhez mérten vállaljunk segítséget;
  • ha olyan segítségre van szüksége, amit nem tudunk megadni, jelezzük a szakemberek, a területi szociális központ felé!

Milyen segítséget nyújthatunk?

  • Fizikai segítséget: bevásárlás, gyógyszerkiváltás, posta, főtt étel eljuttatása, tüzelő összevágása, begyújtás, udvari és kerti munkák, stb.
  • Lelki segítséget: személyes, vagy telefonos beszélgetést, társaságot, online kapcsolatot a távolba szakadt családtagokkal, stb.
  • Szellemi segítséget: felolvasást, online ügyintézést, családtag korrepetálását, és a többi.

Kiemelt képünk illusztráció. 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő