Beck Zoli a Művészeti Tanácsról: „Önszántunkból, civil akaratunkból tesszük, amit teszünk”

Hirdetés

Ahogy azt megírtuk, szerda délután megalakult a Művészeti Tanács, amelynek célja, hogy a pécsi kulturális élet szereplőivel egyeztetve kidolgozza és a gyakorlatba átültesse Pécs hosszú távú kulturális stratégiáját. A tanács működéséről, szerepéről kérdeztük a grémium minden bizonnyal legismertebb tagját, Beck Zolit, a 30Y zenekar frontemberét.

– Miért szükséges véleményed szerint a Művészeti Tanács létrehozása?

– Inkább látom fordítva ezt a kérdést. Hogyan lehetne elképzelni a társadalmi terekkel és szereplőkkel kapcsolatos döntéseket és megfontolásokat, egyáltalán, az azokról való gondolkodást azok nélkül, akik fenntartják azt a társadalmi teret, amiről éppen gondolkodunk? Szóval, az a természetes, azt hiszem, ha akkor, amikor kulturális szereplőkről gondolkodunk, akkor azt velük tesszük. Ennek első lépése, hogy tudomást veszünk róluk, arról egyszerűen, hogy vannak.

Beck Zoli: „Menet közben derülhet ki, hogy mi is a szerepünk…”

– Miért vállaltad el a felkérést?

– Elsősorban azért, hogy beszélgessünk. Ha dialógusba hívnak, általában megyek, mert kíváncsi vagyok mások véleményére, gondolataira. Másként ugyanis nehezen érthetjük meg egymást.

– Hogyan működhet szerinted jól ez a tanács?

– Úgy, ha képesek vagyunk beszélni egymással. Azért azt látni kell, hogy itt különböző művészeti ágak képviseltetik magukat, amelyeknek eltérő a működése, eltérő az infrastrukturális háttere, az intézményi támaszai vagy keretei. Ezeket dolgunk megismerni. Innen kezdődően van értelme gondolkodnunk egyáltalán, akár a saját területeinkről, akár olyanokról, amelyekben nem vagyunk közvetlenül érintettek.

– Milyen buktatói lehetnek a tanács működésének?

– Néhány beszélgetés után valószínűleg jobban látom, mint jelenleg. Most csupán annyi látszik, hogy a tagok egyfelől a felkérés gesztusától nyertek legitimitást, másrészt talán attól is, hogy ez a felkérés saját területükön végzett munkájukból következett. Az azonban csak menet közben derülhet ki, hogy mi is a szerepünk, miként tudunk hatni akár a döntéshozókra, akár a művészeti területekre, vagy miként tudunk kommunikálni egymással, illetve azokkal, akiket így vagy úgy, de képviselni vagyunk hivatottak.

– Mit gondolsz a tanács összetételéről? Megfelelő így, vagy esetleg szükség lenne újabb művészeti területek képviselőire?

– Csak a magam területéről tudok beszélni. Én biztosan nem ismerem a populáris zenei tér összes szegmensét, kérdéseit, szempontjait, problémáit, szükségleteit. Éppen ezért készítettem – néhány egyeztető beszélgetésen és kontrollkörön átfuttatva – egy olyan pécsi populáris zenei térképet, amelyben minden szereplő megjelenik. A következőkben az a dolgom, hogy minden terület tagjaival beszélgessek. Abban bízom, hogy egy ilyen, egyébként persze hosszadalmas, talán körülményesnek is tűnő folyamat lehetőséget teremt a valódi munkára.

– Mi a véleményed arról, hogy a tanács tagjai nem kapnak pénzt, fizetést a tanács keretén belül végzett munkájukért?

– Ezt a felkéréskor minimális elvárásként fogalmaztam meg. Önszántunkból, civil akaratunkból tesszük, amit teszünk, és remélhetőleg egy művészeti, értékteremtő közösség, ezen keresztül pedig egy egész város számára tudunk jó, hasznos gondolatokat megfogalmazni, képviselni és érvényesíteni.


A Művészeti Tanács tagjai:

  • Horváth Zsolt (a Pannon Filharmonikusok Nonprofit Kft. igazgatója)
  • Beck Zoltán (a 30Y frontembere)
  • P. Müller Péter (a Pécsi Tudományegyetem oktatója, a színháztudományok elismert kutatója)
  • Ágoston Zoltán (kritikus, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője)
  • Szatyor Győző (Kós Károly-díjas népi iparművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja)
  • Pinczehelyi Sándor (képzőművész, Munkácsy-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja)
  • Dévényi Sándor (a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja)
  • Lakner Tamás (Liszt Ferenc-díjas ének-zene tanár, karvezető tanár, a Bartók Béla férfikar vezetője, egyetemi tanár)

A Művészeti Tanács üléseinek egyébként állandó meghívottjai lesznek továbbá a Pécsi Tudományegyetem Művészeti, Műszaki és Informatikai, valamint Bölcsészettudományi Karának, illetve a katolikus, a református és az evangélikus egyház, továbbá a zsidó hitközség képviselői is.

Hirdetés