Augusztus 31-én hivatalosan befejeződtek a munkálatok a Lámpás-pataknál, ezzel a környék évtizedek óta fennálló csapadékvíz-elvezetési problémája oldódhat meg.
Előzmények
A keleti városrészben található, Pécsi-vízbe torkolló Lámpás-patak a csapadékvizek egyik fő befogadója a városban. Azonban az elmúlt években számos lakossági bejelentés érkezett a környékről amiatt, hogy a patak feltöltődése olyan mértékű, hogy a csapadékvizet már nem képes elszállítani biztonságosan – olvasható a pécsi önkormányzat lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Mint írják, a feltöltődés miatt jelentős mértékű volt a mederelfajulás, azaz a vízfolyás nagyrészt már nem a lehatárolt területeken haladt keresztül: több helyen leszakadtak a partfalak, kidőltek a magáningatlanok kerítései, kimosódtak az alapozások.
Hogy végre megoldódjon a régóta fennálló csapadékvíz-elvezetési probléma, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. 2016. április 26-án nyújtotta be pályázatát a Lámpás-patak rendezésére.
A projekt végül több mint 150 millió (egészen pontosan bruttó 152.858.534) forint európai uniós támogatásban részesült.
A fejlesztés során – melyet a város fontos feladatának tartott – a legfőbb cél az volt, hogy a patak keresztmetszetének vízáteresztő képességét visszaállítsák, továbbá, hogy a csapadék a lehető legkisebb károkozás mellett haladjon a befogadóig.
A projektben a Lámpás-patak Hársfa utcától a Pécsi-vízig tartó nagyjából 2 kilométer hosszúságú szakaszának felújítása és rendezése történt meg.
Íme a munkák ütemterve:
- 2020. november 23.: a terület átadás-átvételi eljárását követően a Tüskésréti úttól északi irányba haladva kezdődött meg a munka, a patak környékét megtisztították az elburjánzott növényzettől, majd a geodéziai kitűzések zajlottak le. A medret kikotorták és korrigálták.
- 2021. február 2.: a műszaki készültség elérte a 25 százalékot: összesen 730 méternyi szakaszon történtek meg meder kotrási és tisztítási munkái, emellett 62 folyóméternyi burkolást végeztek el.
- 2021. március 5-én érték el az 50 százalékos készültségi szintet: összesen 892 méternyi szakaszon tisztították meg a medret a szakemberek, emellett 224 folyóméternyi burkolás zajlott le.
- 2021. április 20.: a műszaki készültség elérte a 75 százalékos szintet, addig összesen 401 folyóméternyi burkolás történt meg, 1210 méternyi szakaszon végezték a kotrást-tisztítást, 1575 folyóméternyi szakaszon irtották ki a bozótot.
- 2021. május 25.: 100 százalékos a műszaki készültség, ekkor indult a műszaki átadás-átvételi eljárás folyamata, amely június 25-én fejeződött be.
Eredmények
A munkálatok során mintegy 2000 köbméter iszapot termeltek ki, 5000 köbméter földfelesleget szállítottak el a kivitelezők. Összesen 600 folyóméternyi mederburkolás, 1300 méteren meder kotrási és tisztítási munkálatok, 1680 folyóméternyi szakaszon cserje- és bozótirtás történt meg. A projektben egy egyedi kialakítású, 4 köbméteres kiemelhető konténeres hordalékfogót és egy 39 köbméteres csapadékvíz-tározót építettek ki a Vadász utcában – derül ki az önkormányzati közleményből.
A munkálatoknak köszönhetően a patak keresztmetszetének vízáteresztő képessége megnövekedett, ezáltal a csapadék a lehető legkisebb károkozás mellett tud elhaladni a befogadóig.
A patak rendezése nem csak esztétikai kérdés volt, a városi belterületek megóvását is segíti, javítja a helyiek életkörülményeit, így például nem lesz szivárgás a pincékben, az udvarokat, kerteket sem fenyegeti a beáramló víz, az utak, közművek is biztonságban lesznek, az üzemeltetés pedig könnyebbé és egyszerűbbé vált.
A Lámpás-patak-projekt szemléletformáló tevékenysége kapcsán egy kisfilm is készült, íme:
Korábbi cikkeink a témában:
https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/evtizedes-problema-oldodhat-meg-rendbe-teszik-a-lampas-patak-kornyeket/
https://www.pecsma.hu/top/megkezdodtek-a-felujitasi-munkak-a-lampas-pataknal/
https://www.pecsma.hu/top/elindult-a-lampas-patak-rendezesenek-interaktiv-honlapja/
https://www.pecsma.hu/top/majus-vegere-elkeszul-a-lampas-patak-rendezese/