2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzónaBeléphetünk a középkori egyetembe + Galéria!

Beléphetünk a középkori egyetembe + Galéria!

Már javában folyik a több éve felhagyott rekonstrukció a székesegyház mögött található középkori egyetem romjainál, s ha minden jól megy, jövő év derekára látogathatóvá is válik Magyarország első egyeteme.

GALÉRIA. KLIKK IDE!

Ősszel vonultak fel ismét a munkagépek a pécsi középkori egyetem maradványaihoz, hogy befejezzék negyed évszázada elkezdett feltárását és rekonstrukcióját. A bemutatóhely több mint százmillió forintot felemésztő kialakítása így jövő év közepére történhet meg, mondta lapunknak a leendő üzemeltető, a Zsolnay Örökség Kezelő Kft. ügyvezetője, Bozóky Anita.

Az 1367-ben, Magyarországon elsőként alapított pécsi egyetem helye már az 1900-as években foglalkoztatta a kutatókat, de – egy török történetíró leírása nyomán – az ásatások csak 1985-ben kezdődtek meg. A feltárások során dr. Sándor Mária és dr. Gerő Győző vezetésével a székesegyháztól északra fekvő törmelékes romterületen, az egykori püspöki gyümölcsöskertben sikerült azonosítani a Nagyterem (Aula Magna) és a hozzá kapcsolódó épületrészek maradványait. Pénz híján viszont nem tudták folytatni a munkát. Utoljára az ezredfordulón állt rendelkezésre jelentősebb összeg az emlékek megőrzésére.

A kétezres évek legelején került fedél az egykori egyetemépület fölé, restaurálták a falakat, s a raktárakba helyezték a majdani vitrinekbe szánt leleteket. Erre az időszakra datálható az is, amikor kiviteli terveket készíttettek az örökségvédelmi hivatal segítségével egy majdani látogatótér kialakítása kapcsán.

A most megkezdett, és várhatóan jövő év közepéig tartó munkálatok után a középkori egyetem épületében egy modern, többfunkciós kiállítóteret alakítanak ki. A munkába konkrétan az egyetem védőépületének építőmesteri és befejező szakipari, biztonságtechnikai munkái, közműépítés, a környező terület és a vársétány kertépítési munkái, a belső várfal statikai megerősítése, valamint az északkeleti sarokbástya helyreállítása tartozik bele.

Bozóky Anita elmondta: a tervek szerint prezentációk megtartására alkalmas helyiséget alakítanának ki.

Érdekesség, hogy az egykori pécsi universitast más európai városokkal ellentétben nem a királyi székhelyen hívták életre. Ennek oka, hogy a pécsi püspök, Koppenbachi Vilmos vállalta az intézmény fenntartását, így egyetemtörténelmi szempontból egyedülálló a pécsi.

A középkori egyetemépületben a továbblépéshez szükséges alapismereteket adó és jogi ismereteket nyújtó jogi kar működött. E szerint a hét szabad művészet oktatását magában foglaló artes és a kánonjogi fakultás működött Pécsett. Az intézmény sajnálatos módon kérészéletűnek bizonyult. A püspök 1374-es halála után az épület lepusztult, az egyetem pedig Alsáni Bálint bíboros püspök idején megszűnt.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő