Lassan ismét itt az idő, hogy „második otthont” keressenek óvodáskorba lépő apróságaiknak a pécsi családok. Nagyot nem tévedhetnek, hiszen kiváló szakemberek, szerető pedagógusok, színes és értékes programok, szép, minden igényt kielégítő környezet várja őket az intézményekben. Persze minden tagóvoda profilja egy kicsit más, ezért újrainduló cikksorozatunkban mindegyik egységet egyesével bemutatjuk. Következzen most a Városközponti Óvoda.
Az intézmény, azaz a Városközponti Óvoda egy igazi kis sziget a belvárosi forgatagban – hat tagóvodában fogadja a gyermekeket.
A nevelőtestület gazdag módszertani repertoárral, innovatív szemlélettel rendelkezik. Alapfeladatuknak tekintik az érzelmileg biztonságos, szeretetteljes környezet kialakítását. Befogadó óvodai neveléssel törekszenek a gyermekek szocializációjának elősegítésére, a pozitív személyiségjegyeik erősítésére. Legfontosabb értékeiknek a szeretetet, az egyéni bánásmód alkalmazását, élménynyújtást, pozitív életszemléletet, a játék elsőbbségét tartják.
A fenntarthatóságra nevelés, a környezettudatos szemléletmód alakítása a mindennapok szerves része az óvodákban.
Az óvodai nevelés alappillérének a tevékenykedést és a komplex ismeretnyújtást tartják, melynek keretét a szabad játék biztosítja. A nevelőtestület szakmai munkáját óvodapszichológus, gyógypedagógusok és pedagógiai asszisztensek segítik.
Óvodáik elhelyezkedése lehetőséget biztosít a történelmi városrész, a kulturális intézmények, valamit a Mecsek felfedezésére is. Az intézmény honlapján betekintést nyerhetnek a tagóvodák sajátos arculatába is.
A Városközponti Óvoda tagintézményei:
- Városközponti Óvoda (székhelyintézmény)
- Belvárosi Tagóvoda
- Bornemissza Gergely Utcai Tagóvodája
- Kodály Zoltán Utcai Tagóvoda
- Köztársaság Téri Tagóvoda
- Móricz Zsigmond Téri Tagóvoda
És hogy miért felhőtlen a gyermekkor a Városközponti Óvodában? Az egyes tagintézmények bemutatkozásából kiderül!
A Városközponti Óvoda székhelyintézménye a Budai ovi
A gyermekek itt önfeledten fedezhetik fel a világot. Az óvodában derűs, egyenletes és ritmikus az élet, melynek keretét a játék adja. A picik egyéni ütemben és egyéni módon fejlődhetnek. A közös élmények, tapasztalatok formálják a közösséget. A szakemberek nagy hangsúlyt fektetnek a kicsik érzelmi intelligenciájának fejlesztésére. „Egymással másként” – vallják, fontos számukra az elfogadás, hogy minden a gyermek azt kapja, amire szüksége van: „gyökereket és szárnyakat”.
Belvárosi Tagóvoda
Zöld oázisként bújik meg a Belvárosi Tagóvoda Pécs történelmi belvárosában. A védett övezetben ideális, zöldkörnyezetben fogadják nagy szeretettel, odafigyeléssel a gyermekeket. Az épület hat csoportnak ad otthont, melyet életkor alapján szerveznek kis-, középső- és nagycsoportba.
Az egyedi adottságokkal rendelkező háromszintes kert kínálja a lehetőséget az óvoda pedagógiai programjában kitűzött célok, feladatok megvalósításához. Örökös Zöld Óvodaként nevelőmunkájukban hangsúlyosan jelenik meg a fenntarthatóság. Kiemelt helyet kap a szabad játék, a játékos cselekvéses tanulás, a terepi tapasztalás.
Fő üzenetük a játék–érték–élmény egységének érvényesülése.
Bornemissza Gergely Utcai Tagóvoda
Az intézmény minden esetben az apróságok érdekeit, jogait és képességeik egyéni fejlesztését helyezi előtérbe. A nevelés folyamatában a szeretetteljes, befogadó óvodai légkör biztosítását tartják a legfontosabb feladatuknak. Örökös Zöld Óvodaként programjuk szerves része a környezeti és az egészséges életmódra való nevelés. A testület elkötelezett a szemléletformálás iránt, ennek köszönhetően a szülői és szakmai körökben még ismertebbé vált az óvoda környezeti nevelőmunkája. Partnerkapcsolataikban a szülőkkel való együttműködést tartják a legfontosabbnak.
Bevonják őket programjaikba, nyitottságukat közös rendezvényeikkel biztosítják.
Kodály Zoltán Utcai Tagóvoda
Örökös Zöld Óvodaként fontos helyet foglal el programjukban a környezetvédelem. Kiváló adottságú tornatermük, a Mozgáskotta módszer alkalmazása és a Mocorgók program mind a gyerekek mozgásfejlődését szolgálja. Az egészséges életmódra nevelés, az egészségmegőrzés szokásainak formálása, a mozgásfejlesztés mind a munkájuk részét képezi. Nevelésük a feltétel nélküli szereteten, elfogadáson, tiszteleten, megbecsülésen és a bizalmon alapul. Hisznek az egyéni sajátosságokhoz igazodó, differenciált fejlesztésben. Fontosnak tartják a család és az óvoda kapcsolatát.
Móricz Zsigmond Téri Tagóvoda
Az óvoda a belváros szívében, a közlekedési csomópontok közelében található. Az intézmény az azonos életkorú csoportok szervezését helyezi előtérbe. A tágas csoportszobák mellett az újonnan kialakított tornaszoba is sokféle tevékenységre ad lehetőséget. Kiemelten kezelik az anyanyelvi nevelést, olvasóvá nevelést. 2022 szeptemberétől bevezették a „Játssz, mozogj, beszélj!” elnevezésű programot, mely a gyermekek korai beszédfejlesztését támogatja.
Az óvodapedagógusokat gyógypedagógus-logopédus segíti a fejlesztő munkában, játékkal, mozgással, beszédtámogatással. Zöld Óvodaként fontos számukra a fenntarthatóságra nevelés, a környezet-, állat-, és növényvédelem. Az udvar kellemes klímát biztosít a játékához, ahol műfüves pálya, illetve KRESZ-pálya található.
Köztársaság Téri Tagóvoda
Pécs Örökös Zöld Óvodájaként és Zöld Óvoda Bázisintézményként kiemelkedő munkát végeznek a gyermekek környezeti nevelésében. Hisznek a szabad játék elsődlegességében, és abban, hogy a fenntartható jövő kulcsa a természet, a technológia, és a kicsik érzelmi biztonságának összhangjában rejlik. Az élhető környezet alakítására való nevelésen keresztül magas szakmai színvonalon dolgoznak nap mint nap azért, hogy megalapozzák óvodásaik számára a felhőtlen gyermekkort.
A csoportokban, illetve a Fürkész szobában zajló foglalkozásaik mellett számos jeles naphoz, hagyományaikhoz kapcsolódó kreatív programmal, családi rendezvénnyel segítik kialakítani a környezettudatos gondolkodást. Az esztétikus zöldkörnyezet formálása lényeges számukra, így a játszóudvar részét képező tanösvényük helyszíneinek gondozásában a gyermekek tevékeny résztvevők.
Nagy pécsi oviválasztó cikksorozatunk első és második részét itt és itt lehet elolvasni, az óvodai beíratásokról pedig itt lehet tájékozódni.