A Pécsi Tudományegyetemen a sikeres záróvizsgát tevő diákok nagyjából negyede nem kapja meg diplomáját, mert nem rendelkezik nyelvvizsgával. Ez ugyan jobb az országos átlagnál, Pécsett azonban javítanának a helyzeten. Néhány éven belül pedig felvételi követelmény lehet a megfelelő nyelvtudás.
Beragadnak az egyetemeken a diplomák: itthon ugyanis a záróvizsgát tevők körülbelül egyharmada nem rendelkezik még nyelvvizsgával. A Pécsi Tudományegyetem diákjai az átlagnál jobban teljesítenek ezen a téren: az elmúlt évek tapasztalatai alapján az itt tanulók mintegy 23-25 százaléka nem veheti át oklevelét a nyelvvizsga hiánya miatt, tudtuk meg Lengvárszky Attila, oktatási igazgatótól.
Az átlagtól azonban jelentősen eltér az Általános Orvostudományi Kar átlaga, ahol ez a probléma mindössze a hallgatók 1 százalékát érinti. Ez részben azért fordulhat elő, mert az ide jelentkező diákok jelentős része már rendelkezik nyelvvizsgával. A felvételi rendszer miatt ugyanis egy-egy ilyen bizonyítvány fontos plusz pontokat jelenthet a bekerülésért vívott csatában. Másrészt ezen a karon a hallgatók 6 év alatt könnyebben el tudnak sajátítani egy nyelvet, mint más, 3 éves alapképzéseken.
Annak érdekében, hogy teljes képet kapjunk a témában meg kell említeni, hogy igencsak nagy a szórás a különböző iskolák eredményeiben a nyelvvizsga terén. A Kaposvári Egyetemen a legrosszabb a helyzet, ott az elmúlt 5 évben az oklevelek felét nem tudták kiosztani a végzősöknek. De a Nyíregyházi Főiskola sem dicsekedhet: a diplomák 45 százalékát tartották bent. Jól szerepelnek viszont a vezető egyetemek: a Corvinuson 11, a Műegyetemen a diákok mindössze 3,4 százaléka nem rendelkezett nyelvvizsgával a képzés végére. Igaz, ezekre az egyetemekre plusz pontok nélkül bekerülni is nehéz.
Bár a nyelvvizsga már a kilencvenes évek óta kötelező feltétele a diploma megszerzésének, a probléma csak a bolognai-rendszer bevezetése után -2009-től – jelentkezett igazán. Ekkortól ugyanis a korábbi 4, vagy 5 éves képzési idő helyett mindössze 3 év alatt kellett megszerezni a bizonyítványt. Ráadásul kormányzati tervek szerint 2-3 éven belül bizonyos alapszakokra is csak nyelvvizsgával lehet majd jelentkezni.
Pécsett azonban már terv is született a nyelvvizsga nélkül végzők számának visszaszorítására:
– Jelentős pályázati forrásokat fordít az egyetem a következő években a nyelvi képzések fejlesztésére. E projekt keretében azt tervezzük, hogy a 2016-tól érvényes nyelvi felvételi követelmény teljesíthetősége érdekében a régió középiskoláival egy közös nyelvoktatási koncepciót dolgozunk ki – tudtuk meg Lengvárszky Attilától.