Hirdetés

Zag Gábor kultúráért felelős alpolgármester szerint a kulturális szférában dolgozók tavaly megígért béremelése az érintettek számára nem biztos, hogy valódi megoldást jelent.

A kormány tavaly októberben ígérte meg a kulturális szférában dolgozók 20 százalékos béremelését és bérkompenzációját, ami idén lenne esedékes. A kompenzációt és a bérfejlesztési forrást a pécsi, önkormányzati fenntartású kulturális intézmények – azaz a Janus Pannonius Múzeum, a Csorba Győző Könyvtár, valamint a Pécsi Kulturális Központ – az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt pályázaton igényelhették.

Az azonban nem teljesen világos, hogy az emelés kinek és milyen formában jár, azt viszont valószínűleg minden kultúrában dolgozó pécsi várja.

A béremeléssel kapcsolatos kérdésekről és problémákról Zag Gábor kultúráért felelős alpolgármester beszélt lapunknak. Mint mondta, az önkormányzati kulturális intézmények bérkompenzációja összesen 43.355.022 forint, a 20 százalékos „alapilletmény-emeléshez” pedig összesen 167 millió forintra lenne szükség. Tehát a pályázatnak ezt a két összeget kellene biztosítania – foglalta össze.

Zag Gábor: „Az emelés ígérete a kormányzati kommunikációban nevezhető csupán sikernek”

A pályázatból azonban az nem derül ki – mondta –, hogy a bérkompenzációt a három kulturális intézmény esetében az önkormányzatnak kell-e kigazdálkodnia, és a pályázat csak a növekményt fedezi-e.

– Az is problémát fog okozni, hogy a pályázat alapján az intézmények közvetlenül, egyösszegben kapják a támogatást, azonban a bérkompenzációt az önkormányzat fizeti, tehát havonta el kell számolni. Mivel ez egy pályázat, ezért ez a növekmény csak az idei évben biztosított, így az államháztartási törvény alapján egyszeri kiegészítésként fog jelentkezni – mondta.

Gondot jelent továbbá – folytatta az alpolgármester –, hogy a pályázati kiírás nem tartalmazta egyértelműen, hogy kik indulhattak a pályázaton: a klasszikus állami támogatásban részesülők, vagy a Modern Városok Program keretében állami támogatásban részesülők is (például a Zsolnay Örökségkezelő), vagy az állammal fenntartási szerződést kötött intézmények is (például a Pécsi Nemzeti Színház), vagy bármelyik kulturális szervezet (például az állatkert).

Ettől függetlenül az önkormányzati kulturális intézmények és az önkormányzati tulajdonú kulturális gazdasági társaságok mind benyújtották a pályázatukat. Utóbbi társaságok közül a Pannon Filharmonikusok 136 millió forintot, a ZSÖK 105 millió forintot, míg a PNSZ 193 millió forintot igényelt a 20 százalékos bérfejlesztésre – mondta Zag Gábor.

A fentiek okán az alpolgármester hangsúlyozta, hogy az emelés ígérete a kormányzati kommunikációban nevezhető csupán sikernek, de az érintettek számára nem jelent valódi megoldást, és lehetséges, hogy valódi emelést sem.

Végezetül elmondta, hogy a pályázat által felvetett kérdésekkel kapcsolatban levelet írtak Fekete Péter kultúráért felelős államtitkárnak, azonban választ még nem kaptak.

Hirdetés