-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapHírzónaBelföldBérlevonással büntetnék a sztrájkoló pedagógusokat

Bérlevonással büntetnék a sztrájkoló pedagógusokat

A tiltakozóknak a munkabeszüntetés idejére fizetés nem jár, egy óra „mulasztásért” pedig 1,5 órányi bért kell levonni tőlük – értesült a Népszava.

A lap információi szerint a Külső-Pesti Tankerületi Központ arról tájékoztatta az intézményvezetőket, hogyan kell eljárniuk, ha az iskolában sztrájkra vagy polgári engedetlenségből fakadó munkabeszüntetésre kerül sor.

A levélben az is szerepel: sztrájk esetén a szülőket arról kell tájékoztatni, hogy a tanítás „zökkenőmentesen folyik”. Ha polgári engedetlenség miatt maradnak el órák, azokat pótolni kell, az aznap hiányzó diákok igazolását pedig 1-5 napon belül be kell kérni.

Azt is kikötötték, hogy sem az intézményvezetők, sem helyetteseik nem vehetnek részt a polgári engedetlenségi akcióban. Mint ismert, nemrég a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét mentették fel emiatt pozíciójából, akiért több pécsi intézmény, a Janus, és a Leőwey is kiállt.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet szerint az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy akadályozzák a jogszerű sztrájk megszervezését. Az érdekvédő kifejtette a Népszavának:

  • A sztrájk miatt kiesett munkaidővel megegyező arányú bért lehet csak levonni a dolgozóktól, ha ennél többet vesznek le, az jogellenes.
  • A tiltakozásban való részvétel nem számít mulasztásnak.
  • A zökkenőmentes tanításról való tájékoztatás a szülők megtévesztését jelenti, mivel nem lehet előre tudni, hányan vesznek majd részt a munkabeszüntetésben (akkor lesz zökkenőmentes az oktatás, ha kevesen sztrájkolnak).
  • Jogellenes a sztrájk miatt elmaradt órákról, illetve az azok helyett szervezett ügyeletről hiányzóktól igazolást kérni, csak a később megtartott pótórákról való hiányzást kell igazolni.

A PDSZ a Klebelsberg Központhoz és a köznevelési államtitkársághoz fordul az ügyben, a kifogásolt tankerületi utasítások visszavonását követelve. Nagy Erzsébet hangsúlyozta, ha valakit mégis jogsérelem ér, forduljon bírósághoz, amelyhez a szakszervezet jogi segítséget nyújt – foglalta össze a Népszava.

A pedagógus-szakszervezetek egyébként szeptember 19-től hirdettek gördülő sztrájkot, több fővárosi és vidéki intézményben is tiltakoztak, Pécsen kétnapos sztrájkot tartott a Cserepka gimnázium, és tegnap került sor a Virrasztás az oktatásért nevű diákok által szervezett akcióra. A PDSZ továbbá október 5-ére hirdetett egységes, országos sztrájkot az oktatás világnapján.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő