Az idén szeptemberben, életének 84. évében elhunyt pécsi író-költőre emlékeztek november 23-án. Bertók László élete és munkássága előtt faültetéssel és ünnepi műsorral tisztelegtek a Csorba Győző Könyvtár szervezésében.
Bertók Lászlóról korábban Ágoston Zoltánt idézve emlékezett meg a pécsi önkormányzat. A napsütéses novemberi délutánon szervezett, faültetéssel egybekötött ünnepségen pedig Miszler Tamás, a Csorba Győző Könyvtár igazgatója és a nevezett Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője emlékezett az elhunytra.
Miszler Tamás beszédében kiemelt néhány fontos momentumot az író-költő életéből, méltatta munkásságát; sőt egy történetet is felidézett arról, hogy mikor Bertók László nem igazán találta a helyét a városban és azon gondolkodott, hogy visszamegy Nagyatádra, felkereste Csorba Győzőt, aki azt mondta neki, hogy ha költő akar lenni, akkor itt kell maradnia.
„Bertók László pedig itt maradt, pécsi lett, nagy költő lett, és mindvégig hű maradt a könyvtárossághoz. Emlékét megőrizzük” – fogalmazott a könyvtárigazgató.
Ágoston Zoltán a faültetés előtt eképpen fogalmazott: „Úgy tudom, a most ültetendő japán cseresznyének nincs termése, nem hajt hasznot. Ez azonban nem baj, hisz Bertók költészete sem kecsegtet megfogható haszonnal. De gyökérzete a magyar nyelv és költészet legjavából táplálkozik, egyenes a törzse, lombja enyhet is tud nyújtani, s mindig újra és újra virágzik abban, aki olvassa.”
A megemlékezésen közreműködött Köles Ferenc, a Pécsi Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színésze is, aki Bertók László műveiből mondott el hármat. Az eseményen részt vett Bognár Szilvia alpolgármester és az író fia, Bertók Attila is.
Bertók László életpályájáról IDE KATTINTVA olvashatunk bővebben.
Galériánk a faültetésről:
December 7-ig még nevezhetünk a Jelenkor és a Pécs8 irodalmi pályázatára, melyet szintén Bertók László emlékére írtak ki:
https://www.pecsma.hu/abszolut-pecs/gondoljuk-ujra-bertok-laszlo-verset/