-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapTOPBevinné az emberek hangját a városházára

Bevinné az emberek hangját a városházára

Az októberben megalakuló új pécsi közgyűlésbe kompenzációs listáról bekerült politikai erők (Mindenki Pécsért Egyesület, MKKP, Mi Hazánk, Tiszta Kezek Egyesület) képviselőinek ugyanazokat a kérdéseket küldtük el. Elsőként Talabér Ádám, a Mindenki Pécsért Egyesület képviselőjének válaszait közöljük.

Az új közgyűlésben egyik nagy politikai erőnek sem lesz önmagában többsége, szükségük lesz a “kicsik” támogatására, ha át akarják vinni akaratukat. Mi lesz a stratégiája Önnek és az Ön által képviselt szervezetnek?

– A „stratégia” nagyon egyszerű: a pécsiek érdekeit szolgáló indítványokat fogjuk tudni támogatni és ilyeneket viszünk majd mi magunk is a közgyűlés elé. Azon leszünk, hogy a következő években megvalósítsuk a közösségünk által felvázolt program elemeit és bevigyük az emberek hangját a városházára. Politikai háttéralkuk, pozícióosztogatás és sárdobálás helyett mi ezzel fogjuk tölteni az előttünk álló öt évet, reméljük, hogy ebben – ha csak ügyek mentén is – sikerül majd partnerekre találni.

El tud-e képzelni folyamatos együttműködést egyik vagy másik nagy politikai erővel? Ha igen, milyen feltételekkel? Ha nem, miért nem?

– Folyamatos együttműködést egyik politikai erővel sem tudunk elképzelni. Mint mondtam, ügyek mentén készek vagyunk együttműködni, számunkra a legfontosabb, hogy a pécsiek érdekei érvényesüljenek, ezért fogunk dolgozni. Válaszolva a kérdése második felére is: nem véletlenül indultunk önállóan a választáson. Mindkét oldallal szemben komoly kritikákat fogalmaztunk meg az elmúlt hónapok során, ezek megléte nem teszi lehetővé a formális együttműködést.

Melyek a legfontosabb megoldandó problémák a városban?

– Ha ki kell emelni egyet a sok közül, akkor a közlekedést mondanám. Ez az a probléma, amivel mindenki, autósok, kerékpárosok, gyalogosok és a tömegközlekedést használók is nap, mint nap találkoznak. Egy igen bonyolult, rendszerszintű átalakításokat igénylő területről van szó. Meg kell szüntetnünk a várost egyre élhetetlenebbé tevő dugókat, fel kell számolnunk a parkolási káoszt és hatékonyabbá kell tennünk a közösségi közlekedést. Mindezt úgy, hogy közben remélhetőleg csökkentjük az autók és növeljük a tömegközlekedést választó utasok számát, annak érdekében, hogy a lég- és zajszennyezés szintjét is visszaszoríthassuk.

Van-e, lesz-e konkrét programjuk, amit megvalósítanának a ciklusban? Melyek ennek fontosabb pontjai?

– Tíz pontban foglaltuk össze a legfontosabb programpontokat. Ezek között szerepelt az átláthatóság biztosítása a városi döntéshozatalban, a jól működő, kiszámítható és fenntartható tömegközlekedési rendszer megszervezése, az, hogy pártemberek rokonai helyett a valóban rászorulók és a fiatalok lakáshoz jutását segítjük elő és végül, de nem utolsó sorban, hogy valamennyi városrész egyenlő figyelmet és a lehetőségekhez mérten egyenlő forrásokat is kaphasson, így elősegítve a korábban elhanyagolt területek fejlődését.

Milyen helyzetekben zárja ki az együttműködést a nagy politikai erőkkel, mi az, amihez semmiképpen “nem adná a nevét”?

– A kampányidőszak alatt megjelentetett programpontok közül emelnék ki kettőt. Az egyik az, hogy nem asszisztálunk ahhoz, hogy politikusok rokonai, haverjai kerüljenek városi cégek felügyelőbizottságaiba és egyéb pozíciókba. A másik – szintén kiemelten fontos ügy – a természeti kincseink, környezetünk védelme. Határozottan nemet mondunk minden olyan beruházásra, projektre, ami az egészséges ivóvizünket, lakókörnyezetünket veszélyezteti. Nem véletlenül emeltük a központi témáink közé a város nyugati határától néhány kilométerre tervezett atomtemető, a tervek alapján lakott területek alá is benyúló uránbánya vagy éppen a Bicsérd, Kővágószőlős és Kővágótöttös térségében, tehát a Pécs szempontjából kiemelt jelentőségű tortyogói vízbázison kijelölt beruházási övezetet. Akik ilyen és ehhez hasonló beruházásokat szeretnének megvalósítani Pécsett vagy a város közvetlen közelében, az itt élők megkérdezése nélkül, azoknak számolnia kell a pécsiek ellenállása mellett azzal is, hogy a mi közösségünk minden követ megmozgat majd ezek megakadályozása érdekében.

Országos viszonylatban ellenzéki politikusnak tartja-e magát, ha igen, hogyan fogja ezt az ellenzékiséget megvalósítani önkormányzati képviselőként a pécsi közgyűlésben?

– Annak tartom magam, ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne nézném kritikus szemmel az ellenzéki pártok működését. Vannak olyan alapvető kérdések, mint például a korrupció, amely oldalaktól, pártkötődéstől függetlenül a tűzzel, vassal üldözendő dolgok közé tartozik az én felfogásom szerint. A közgyűlési munka során véleményem szerint az egyik legfontosabb alapelv, hogy a pártok színeiben bejutott képviselők ne a saját politikai közösségük, a kormánypárti képviselők esetében pedig ne a kormány érdekeit, döntéseit közvetítő szócsövek legyenek. Valamennyien arra kaptunk felhatalmazást a pécsiektől, hogy a következő öt évben az itt élők érdekeiket képviseljük, ne pedig politikai utasításokat hajtsunk végre. Amennyiben azt fogom látni a kormánypárti – vagy akár a többi – képviselőtársam részéről, hogy ebben a kérdésben nem a pécsiek oldalán állnak, annak mindig hangot is fogok adni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő