Az országban már több mint száz töltőállomáson vezettek be mennyiségi korlátozást a kiadható üzemanyagra, és várhatóan a következő hetekben a kisebb kutak tömegesen fognak bezárni a kormány hatósági árazást három hónappal meghosszabbító döntése miatt – mondta el Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu szakportál ügyvezetője a Népszavának.
Az egyes benzinkutak egyénileg dönthetnek a kiadható üzemanyag-mennyiség korlátozásáról, ezt ugyanis jelenleg semmilyen szabály nem tiltja meg nekik. Bujdos Eszter úgy tudja, hogy már mintegy száz töltőállomáson vezettek be ilyen intézkedést – azaz tegnap óta megduplázódott az ilyen állomások száma –, jellemzően 5-10 literben maximalizálva az egy tankolás során felvehető benzin mennyiségét. Ugyanakkor a holtankoljak.hu már hallott olyan kútról is, ahol egy nap összesen 60 liter üzemanyagot adnak ki.
Szakértők szerint ez annak egyenes következménye, hogy az Orbán-kormány február 15-től, az előzetes vészjelzésekre érzéketlenül, egyszerűen 3 hónappal meghosszabbította az – olajár emelkedéséből fakadó veszteségeket kizárólag a kutasokra hárító – 480 forintos felső üzemanyag-korlátot – írja a Népszava.
Az is egyre inkább jellemző tendencia, hogy a térségi fuvarozók is átjönnek Magyarországra tankolni, hiszen itt akár már több tíz forinttal is olcsóbb az üzemanyag, mint a környező országokban. Éppen ezért nem meglepő, hogy a szlovén vagy épp az osztrák határ túloldaláról is hazánkba érkeznek sokan, hogy aztán kannákban vigyék haza a benzint – írja a lap.
Az nemzetközi olajár emelkedése miatt valószínű, hogy napokon belül a MOL is emelni fogja az üzemanyagok nagykereskedelmi árát, ez pedig a kisebb kutak számára még nagyobb veszteséget fog okozni. Bujdos szerint éppen ezért biztos, hogy hamarosan elkezdenek bezárni a kisebb töltőállomások, ez pedig nagyon komoly gondot okozhat majd az ellátásban, hiszen egyes térségek számára egy-egy ilyen töltőállomás jelenti az egyetlen lehetőséget a tankolásra.
Bujdos Eszter a Népszavának azt mondta, hogy a kormány döntése nyomán kialakult helyzet szerinte tarthatatlan és alkotmánysértő is, amely egyébként néhány napon belül akár a mezőgazdasági munkák akadályozásához is vezethet.
FRISSÍTVE (12.50): Gulyás Gergely miniszter február 16-án a kormányinfón jelentette be, hogy a kormány rendeletet hozott, ha szükséges, kijelölnek olyan kutakat, amiknek mindenképpen nyitva kell tartania. Ha pedig kell, a MOL átveszi az ilyen kutak üzemeltetését. Hozzátette: a rendelet nem engedi meg a mennyiségi korlátozást a tankolásnál, kivéve ha valaki kannában vinne el az üzemanyagot, akkor legfeljebb 10 literben lehet korlátozni a mennyiséget.
Fotó: Huszár István / Népszava