6 C
Pécs
hétfő, november 4, 2024
KezdőlapPécs AktuálBírságok: vannak kiskapuk

Bírságok: vannak kiskapuk

Egyik olvasónk hívta fel a figyelmünket egy anomáliára, miszerint helyszíni bírságban egyezett meg a rendőrrel, de mégis feljelentés lett belőle. Ekkor sincs viszont minden veszve. Bár a traffipax kattanása legtöbbször feljelentést von maga után, ha az utcán kapnak el valamivel, van mód a csökkentésre.

S. Gábor – olvasónk –  egyik éjjel a Tüzér utcát gyalog szelte át a Szigeti és a 6-os út között, nem messze a zebrától. Bár már elmúlt éjfél, hirtelen rendőrök állították meg, igazoltatták és megkérdezték, hogy merre megy.

– Mivel nem a zebrán mentem át,  5000 forintos helyszíni bírságra büntettek. Először szóvá tettem, hogy a teljesen kihalt úton miért nem mindegy, hol megyek át, de aztán jobbnak láttam, ha elfogadom a büntetést és mielőbb hazaérek aludni, egyébként is normálisak voltak – mesélte Gábor.

Egy héttel később érte a meglepetés, amikor nem 5, hanem 20 ezer forintról kapott csekket.

Papír nélkül hiába reklamálunk, hogy helyszínit kaptunk, az már nem az... (Fotó: MTI)
Ha nincs papír, akkor húzósabb büntetés vár ránk. (Fotó: MTI)

Megkerestük a rendőrséget, hogy az 5 ezerből hogyan lett 20 ezer. Ők az eset jegyzőkönyvére hivatkozva azt közölték, S. Gábor nem fogadta el a helyszíni bírságot, ezért jelentették fel a járőrök. Innentől viszont vagy a magasabb bírságot kell kifizetnie, vagy ha nyolc napon belül bemegy a rendőrségre, akkor méltányosságból esetleg csökkenthetik az összeget.

Kell a papír

Ha a rendőr felkínálja a helyszíni bírság lehetőségét, akkor egy nyomtatványt kell aláírnia a vétkesnek, ennek egy példányát és csekket is kap a bírság összegéről, amit 30 napon belül adhat fel. Ha nincs papír, akkor helyszíni bírság sincs, ezért nem árt kérni a zsaruktól, ha már felajánlották.

A rendőrségénél leszögezték: „ha a helyszíni bírságról szóló nyomtatványt az illető bármilyen okból nem írja alá, akkor az a szabálysértési törvény értelmében azt jelenti, hogy azt nem fogadta el, az intézkedő rendőrnek kötelessége az elkövetett szabálysértés miatt feljelentést tenni ellene”.

Érdemes bemenni a rendőrségre 

Akkor is van mozgásterünk azonban, ha elfogadjuk a helyszíni bírságot és vele a csekket.

Ekkor ugyan „nincs helye fellebbezésnek, azonban az azt kiszabó hatóságtól annak felülvizsgálatát lehet kérelmezni. Ennek illetékvonzata nincs, azonban csak jogszabálysértés esetén van helye a helyszíni bírság visszavonásának vagy módosításának” – közölte a rendőrség.

Ha tehát kellően bűnbánónak mutatkozunk, vagy új, fontos ténnyel tudunk előállni, akár jobban is járhatunk.

Akkor is érdemes személyesen bemenni, ha feljelentenek bennünket.

„Ha a hatóság bizonyítást folytatott az ügyben, kifogással lehet élni, más esetben meghallgatást lehet kérni. A meghallgatási kérelem alapján a szabálysértési hatóság idézést bocsát ki, az alapján az eljárás alá vont személyt meghallgatja” – tájékoztatott a rendőrség. Mindez ingyenes, és könnyen kevesebb büntetés lehet a vége.

Az utolsó szalmaszál

Ha nem járunk sikerrel, semmi nem segített, akkor is lehet részletfizetést kérni. Ekkor viszont 3 ezer forintnyi illetéket biztosan fizetni kell, ez tehát csak 20 ezer felett érheti meg.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő