Ha nem is dőlhettek elégedetten hátra a pécsi szállásadók a tavalyi bevételek számbavételekor, a tapasztalatok szerint sokan rosszabb évre számítottak 2012-ben. A mutatók minimálisan még bővültek is néhány hotelban, míg a legtöbben stagnálásról számoltak be. Utóbbiak abban bíznak, hogy 2013-ban nő az utazási kedv.
Felemás érzésekkel zárhatják a 2012-es évet a szállásadók – derült ki a hotelek, panziók vezetőihez intézett körkérdéseinkre intézett válaszokból. Az iparban dolgozók szerint már az is nagy eredménynek volt mondható, hogy tavaly nem esett vissza jelentősen a kereslet a pécsi szobák iránt, s hogy a nagyobb városi rendezvények komoly szívóerőt tudtak kifejteni.
– Jó évet zártunk, hiszen többen jöttek hozzánk, mint 2011-ben: 3200 szobaéjszakával és 4300 vendégéjszakával zártuk az évet, ami azt jelenti, hogy üzemi költségeinket bőven fedezte a bevételünk – mondja Székelyhidi Letícia, a belvárosi Hotel Sopianae igazgatója.
Ők főként az üzleti ügyfelekre specializálódtak, így nem a hosszú hétvégék segítettek nekik, hanem hétköznapi forgalomból tudtak hasznot húzni. A Palatinus és a Pátria ellenben a négynapos ünnepeknek köszönheti, hogy nem esett vissza nagy mértékben a forgalom.
– Nálunk a vendéglátós tevékenységünk volt eredményesebb, mint a 2011-es évben, igaz, a szállodaipari szolgáltatásokból nem jött be annyi, mint egy évvel korábban. Utóbbi területen gyenge visszaesést kell elkönyvelnünk. Mivel a két terület kiegyenlítette egymást, stagnálásról tudok beszámolni – mondja Danka András, a Danubius Holtels Group pécsi szállodáinak igazgatója. Ők, mint mondta, a nagyobb városi rendezvények, például a POSzT, a konferenciák, valamint a négynapos hosszú hétvégék idején találták meg számításaikat.
– Nálunk mintegy huszonötezer vendég negyvenötezer vendégéjszakát töltött el. Mindez átlagosan ötven százalékos kapacitáskihasználtságot jelentett.
Pentz Mihály, a Hotel Corso vezetője ugyanakkor borúsabb képet festett: a főleg az üzleti turizmusból élő szálloda a 2011-esnél rosszabb évet zárt, s további visszaesésre számít. – Amíg nem lesz gazdasági fellendülés, a külföldi tőke nem áramlik nagyobb mértékben Pécsre, mi csak reménykedhetünk, mondja. – Bízunk a legjobbakban, így mindenképpen javulást várunk, ehhez fokozzuk a marketingmunkát is.
A szállásadók szerint is ezen van egyébként a legnagyobb hangsúly; a vezetők szerint Pécs turisztikai reklámjaiba többet kellene fektetni a jövőben.
A panziósok viszont jól jöttek ki az évből: a pár ezer forintos szállást kínáló szállásadók szerint jobb évet zártak, mint 2011-ben. A négynapos hétvégék alatt a legtöbbjük teltházas volt, s a szezont minimális nyereséggel zárta.
[frame]
Vendégkönyv: több bevétel
A város több bevételt vár idén idegenforgalmi adóból, amihez hozzájárulhat, hogy 2013-tól a szállásadóknak komoly kimutatásokat kell végezniük a vendégforgalomról. Ezzel megvalósul a szállásadók ellenőrzésének tényleges lehetősége, hiszen eddig –s ez főként a panziósokat érintette – csak az adóbevallásokból, utólag értesült az adóhivatal a forgalomról. Erős volt a gyanú, hogy egyes szolgáltatók nem jelentették be vendégeiket, hiszen előfordult, hogy egy-két vendégéjszakát jelentettek csak le. Idén azonban az új rendszerrel, s a folyamatos ellenőrzéssel nyomon követhetőek a változások.
[/frame]