A Pécsi Tudományegyetemet működtető alapítvány első száz napjáról tartott sajtótájékoztatót az alapítvány teljes, ötfős kuratóriuma, bár a rendezvényen csupán dr. Bódis József elnök beszélt.
Néhány nappal ezelőtt hozta nyilvánosságra lapunk az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között szeptember végén létrejött közfeladat-finanszírozási szerződést. A szerződést elemző cikkünkben a PTE modellváltási folyamatát kritikus szemmel figyelő egyetemi polgárok fogalmazták meg véleményüket a szerződésről, és ezekre a bírálatokra az alapítványt is reagáltattuk. Bódis József elnök a rendezvényen újságírói kérdésre cáfolta, hogy a sajtótájékoztatót emiatt hívták össze, mint mondta, már korábban eldöntötték, hogy a nyilvánosság elé állnak.
Bódis azzal kezdte, hogy nagyobb mozgástérhez, több forráshoz, és fejlesztési lehetőséghez jutott az egyetem a modellváltásnak köszönhetően. Szerinte zökkenőmentes volt az átállás. Elmondta, az alapítvány kuratóriuma kéthetente ülésezik, alapvetően különböző szabályozásokról van szó ezeken az alkalmakon, amelyek egyben konzultációk is az egyetem szűkebb és tágabb vezetésével.
Az alapítványi elnök, aki egyben az ITM államtitkára, a következő témákat érintette még:
- 100 milliárdos fejlesztési lehetőség nyílt meg a PTE számára.
- A legkomolyabb feladat a 80 százalékkal megnövekedett forrás elosztása.
- A plusz forrásokhoz teljesítményelvárások tartoznak. 30 százaléknyi teljesítményfüggő elem jelent meg.
- A tudományos minőség is megjelenik az indikátorok között.
- Hat évre szól a közfinanszírozási szerződés, 7 milliárdnyi plusz forrás érkezik ebben az időszakban.
- 60 milliós publikációs alapot hozott létre a kuratórium, amivel a rangos szaklapokban való megjelenést segítenék.
- A külföldi oktatói aktivitásban nem tudott előrelépni eddig az egyetem. Az alapítvány létrehozott egy 100 millió forintos alapot erre a célra.
Bódis beszélt arról is, hogy az ígért kétszer 15 százalékos béremelésre megvan a forrás, az volt a kuratórium kérése, hogy alkosson meg egy teljesítményértékelési rendszert hozzá az egyetem.
A Szabad Pécs megkérdezte, miért az alapítványhoz kerülnek az állami pénzek, miért nem az egyetemhez. Bódis erre azt válaszolta, hogy azért, mert a törvény így rendelkezik. Csakhogy a közfeladat-finanszírozási szerződésben az áll, hogy az alapítvány a későbbiekben ezen a felálláson változtathat és rendelkezhet úgy, hogy az egyetem kapja közvetlenül a támogatást. Ez azt jelenti, hogy akár most, az új éra kezdetén is rendelkezhetett volna így.
Elhangzott kérdésként, hogy konkrétan mi a kuratóriumi tagok feladata a kéthetenkénti ülésezésen kívül. Bódis szerint az ülésekre való felkészüléssel telik a két ülés közti időszak, és annyi a feladat, hogy ez az idő sokszor még kevés is.
A Szabad Pécs megkérdezte azt is, hogy az, hogy szinte kizárólag politikai háttérrel rendelkező emberek kaptak helyet a kuratóriumban, előny vagy hátrány. Bódis József szerint „szerencsés összetételű” ez a kuratórium, mert a tagok pécsi és egyetemi kötődésűek, és „lelkükön viselik” az egyetem sorsát, ami „fontos pszichés beállítódás”. Szerinte a tagok kapcsolatrendszere meghatározhatja a kuratórium és az egyetem mozgásterét is.