-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálBognár Szilvia: "A helyzet jelentősen változott, csak nem javult"

Bognár Szilvia: „A helyzet jelentősen változott, csak nem javult”

A június 9-ei önkormányzati választáson Pécsett hat polgármester-jelöltre lehet szavazni. Péterffy Attila polgármesternek öt kihívója van: dr. Csizmadia Péter (Fidesz-KDNP-ÖPE), dr. Sándor Zoltán (Mi Hazánk), Szentgyörgyváry Péter (független), Bognár Szilvia (Tiszta Kezek), Lajos Milán (független). Az öt kihívónak ugyanazokat a kérdéseket küldte el lapunk. Eddig négyen küldtek válaszokat: dr. Sándor Zoltán, Lajos Milán, Szentgyörgyváry Péter, és Bognár Szilvia. Az alábbiakban Bognár Szilvia válaszai olvashatók.

Hogyan értékeli a 2019-2024-es pécsi önkormányzati ciklust? Fejlődött-e Pécs ebben az öt évben? Ha igen, mely területeken, ha nem, miért nem?

– A politika iránt átlagosan érzékeny városlakóként egy felkérést követő rövid éjszakás gondolkodás után csöppentem a helyi politikába. A legfőbb indok, amiért rá tudtak erre venni, az az volt, – ugyan akkor még nem ismertem a leendő képviselőtársaim zömét, de azt gondoltam, – hogy annál rosszabb nem lehet a helyzet, mint volt előtte 10-20 évig. Tévedtem.

Ez lényegében azt jelenti, hogy a helyzet jelentősen változott, csak nem javult.

A legnagyobb probléma az, hogy a felállt új vezetés az országos etalonnak tekinthető Fidesz kormányzásnak a legundorítóbb elemeit vette át. Ezért történt, hogy a város fejlődött, de sokkal kevésbé, mintha a Fidesz irányította volna ezen idő alatt. Ez azonban nemcsak a jelenlegi városvezetés képességein múlt, hanem azon is, hogy a kormányzat nyilvánvaló célja annak bizonyítása, hogy a nem fideszes irányítású városok kevésbé fejlődnek.

Sajnos a pécsiek 2019-ben úgy jártak, mint ahogy utána 2022-ben is, hogy ugyan helyben leváltották a Fidesz vezetést, de összességében a városnak inkább ártottak, mint használtak (lásd, mi haszna kertvárosnak Mellár Tamás újbóli képviselőségéből).

A leglátványosabb beruházások az elmúlt 5 évben – Vásárcsarnok, Misina Tető Pont, Diána Téri Piac, a reptér újraindítása – túlnyomó részt előző időszaki megkezdett fejlesztések befejezését jelentették. Nyilván volt velük munka, de gondolom, az előzőek is be tudták volna fejezni.

A reptér 2024 tavaszi újraindítása pedig sajnos – koromnál fogva – emlékezett egy 18 évvel ezelőtti hasonló eseményre, amikor az áprilisi választásokat megelőzően a városvezetés az Austrian Airlines segítségével beindított egy Pécs-Bécs járatot, ami emlékeim szerint nagyon-nagyon sok városi pénzbe került – amit a légitársaság ezért kért – és a pénz elfogyását követően a járat is eltűnt. Tudomásom szerint most is csak jelentős városi támogatás beinvesztálásával működnek a járatok, ami biztosan nagyon kellemes érzést jelent a Máltára és Münchenbe utazóknak, kár, hogy mindezt közpénzből támogatjuk. Őszintén szólva, nem tudom, mit kívánjak, hogy sokáig működjön közpénzből a repterünk, vagy jobb, ha ilyen formában inkább véget ér ez is a választások után. Az igazi megoldás az lehetne, ha a repülőjáratok képesek lennének saját lábon megállni, közpénz nélkül működni.

Összességében, vezetéstechnikát tekintve irtó rossz példát mutat a kormányzat (hogyan bánj az ellenfeleiddel, miként élj vissza a rád ruházott hatalommal, hogyan tüntesd el őket a sajtóorgánumaidból, mely módszerekkel helyezd pozícióba családtagjaidat és barátaidat, mire lehet jó a bűnbakképzés), amit szolgamód másolt le a pécsi városvezetés, városvezető frakciószövetség. Nekem egyik sem követendő példa, mert ugyanazon ördögi módszereik vannak.

Melyek azok a várospolitikai és / vagy városüzemeltetési területek, ahol változásra van szükség? Ismertesse konkrét elképzeléseit e változásokat illetően!

– A várospolitikát irányító közgyűlés működésében a fideszes kormányzás rossz példáit, negatívumait látom, úgymint a párbeszéd hiánya, az erőből politizálás, hozzá nem értő szakértők alkalmazása (sportbiztos, innovációs biztos, ilyen-olyan tanácsnokok). Ennek következménye a kritikán aluli káderpolitika és az érzékenység teljes hiánya, ami aztán vonzza magával a bajt. 

Szerintünk növelni kellene a támogatott lakhatás arányát, amivel párhuzamosan javulnának a munkaerőpiaci adatok és nem kényszerülne távozásra egy ciklus alatt 5000 pécsi. 

Égetően hiányoznak a jelenlét irodák a város peremkerületein, sokan elképzelni sem tudják, hogy mi a helyzet a leszakadt, elmaradott városrészekben.

A nyugdíjas házak kapacitásbővítése szintén fontos, csakúgy, mint az akadálymentesítés – babakocsival, kerekesszékkel közlekedni ebben a városban sok helyen lehetetlen küldetés – vagy érdemi állatvédelem (oltási, chipelési, ivartalanítási és ügyeleti programmal). 

A pécsi közösségi közlekedés esetében csak szakmai megközelítés nyomán csökkenne az autóbuszvezetők mentális terheltsége, javulna a menetrend betartása.

Számomra tűrhetetlenek a belvárosi parlagon tartott helyiségek, amik remek helyszínei lennének nyitott galériáknak, közösségi tereknek. 

A jelenlegi városvezetés részéről nem érzékelek reális víziót a hamarosan kieső Modern Város Program állami támogatás utáni időszak vonatkozásában, márpedig a kulturális szakterület ezen dotáció nélkül Pécs állatorvosi lova lehet. 

Kiteljesedet vagy leépült az önkormányzatiság 2010 óta Magyarországon? Mire számít, mekkora mozgástere lehet önkormányzati vezetőként?

– A 2010-es években megkezdett folyamat tovább gyűrűzött, egyre csökken a helyi kompetencia alá eső szakterületek száma és mértéke, az önkormányzatiság elve súlyosan sérül hosszú évek óta. A rossz példa ragadós, így a mozgásteret leginkább úgy aknázza ki a helyi vezetés, ahogyan azt magasabb kormányzati szinten látja, szereti a családi és baráti szereplőket helyzetbe hozni. Nincs különbség az arányban, csupán a dimenzió és a mérték esetében.

Milyennek látja az esélyeit a június 9-ei választáson?

– Párttámogatás nélkül a polgármesteri pozícióért zajló versenyben tisztes helytállásra számítok. Amennyiben a jelenlegi polgármesternek annyi szavazata lesz, ahány plakátja van, akkor vélhetően tud újrázni. Viszont, ami elmondása szerint a plakáterdő forrása – úgynevezett magánadományokat említett – körülbelül annyira hihető, mint hogy Karácsony Gergelynek 500 millió forintnyi valutát dobtak össze adományládákban egymás utáni sorszámú bankjegyekben. Nyilván, aki ezt megfinanszírozta, az ennek a többszörösét várja majd vissza, de reméljük, erre nem fog sor kerülni, objektív okok miatt. 

Határozott véleményem, hogy Pécs megérdemelné újra, hogy – hasonlóan a Dr. Krippl Zoltán nevével jelzett időszakhoz–, végre újra polgármestere legyen és ne csak egy középszerű politikus üljön a városvezető székben, ahogyan az jelenleg van.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő