A koncepció célja, hogy a civil szféra kapacitásait a városvezetés a jövőben hatékonyabban tudja kiaknázni.
Mint ismert, a közelmúltban több civil szervezet is megkötötte az önkormányzattal azt a közművelődési megállapodást, amelynek keretében kötelező, közművelődést érintő feladatokat vállalnak át a várostól. A számukra juttatott hozzájárulások mértéke is eldőlt már, noha a teljes összeg kifizetésére csak abban az esetben nyílik mód, ha az állam teljes mértékben kompenzálja a várost.
A fentiekhez kapcsolódik a városvezetés jelenleg készülő civil koncepciója, amit a civil szféra és Pécsi Tudományegyetem szakemberei segítségével állítanak össze.
– A most készülő koncepció eddigi állapotában tartalmaz egy komoly elemzést a pécsi civil szférára vonatkozóan, amelyben számba vesszük a szervezeteket, tematizáljuk őket és bemutatjuk, hogy milyen aktivitást mutatnak, mekkora szerepük van a helyi munkaerő-piacon és mely területen milyen arányban működnek. Az elemzés kitér arra is, hogy a szervezetek milyen hatékonysággal pályáznak és ennek eredményeként mekkora összeg érkezik városunkba. Sokmilliárdos tételről beszélünk, amelynek nagy része a közösségszervező, kulturális és szociális területre jut – mondta lapunknak Bognár Szilvia alpolgármester.
Mint közölte, a koncepció célja, hogy a civil szférában megmutatkozó kapacitásokat a városvezetés a jövőben hatékonyabban tudja kiaknázni a pécsiek érdekében.
– Az már most látszik, hogy a civilekkel való együttműködés platformjait ki kell találnunk és élővé kell tennünk. Emiatt mielőbb létre kell hoznunk egy adatbázist, hogy lássuk, hányan aktívak a pandémia után, milyen feladatot látnak el, és van-e olyan az önkormányzat kötelező feladatai közül, amelyek teljesítése a civilek bevonásával olcsóbb és jobb minőségű lehet– fogalmazott az alpolgármester.
Hozzátette, hogy reményei szerint létre tudnak hozni egy civil alapot, amiből a civil szervezetek saját pályázataihoz adhatnának önerőt.
– Erről a zsebről korai lenne konkrétumként beszélni, de ha 10 millió forinttal el tudnánk indulni, óriási lendületet adhatna a kis szervezeteknek – fejtette ki.
Mint mondta, az a fontos ebben a szakmai munkában, hogy a civilek és a szakemberek segítsék a városvezetést az alapokkal, amit a közgyűlés tagjai és a frakciók szakmai segítői is tovább alakíthatnak.
– Szeretném, ha ősszel véglegesíthetnénk az anyagot, a jövő évi tervezés miatt ez fontos lenne. Nem biztos, hogy annyian értenek a civil ügyekhez, mint a focihoz, de sokkal többeket érint. Épp ezért prioritás – foglalta össze Bognár Szilvia.