-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeBorajánló Vince-napra

Borajánló Vince-napra

A Vince-nap az új év első nagy boros ünnepe, friss disznótoros ételekkel, zenével és persze sok-sok borral. A baranyai szőlészek, borászok körében nagy hagyománya van ennek a napnak. Ízelítőt adunk az ilyenkor szokásos hagyományokból, valamint friss, 2013-as évjáratú borokat is ajánlunk.

A Vince-nap hagyománya (Forrás: Borászportál)

A szőlészek, borászok mindig sokat adtak a népies megfigyelésekre, hiszen ők is a természethez közel élték mindennapjaikat. A kereszténység révén pedig újabb szokások kerültek a köztudatba, ilyenek a borok védőszentjei is, akik közül az első a sorban január 22-én Szent Vince (őt követi Szent György és Márton).

Szent Vince a bor védőszentje, névnapja termésjósló ünnepnap. Főleg baranyai borászok tartják életben az ilyenkor szokásos hagyományokat, hiszen a villányi borvidékhez közeli Drávaszögből terjedt el. Mivel a környéken sok különböző kisebbség él, a szokások részben eltérőek.

Bor

A Vince-napon metszett „Vince vesszők” állapotából jósolták meg a szüret gazdagságát: a vesszőket meleg helyre üvegbe tették – ha sok rügy hajtott ki rajta, bőséges termést vártak. Máshol a szőlő négy sarkát szenteltvízzel locsolták meg, áldást kérve ezzel a tőkére. A baranyai bosnyákok és sokácok disznósajtot, hurkát akasztottak a szőlőkarókra, hogy nagy fürtök nőjenek. Mohácson most is megemlékeznek erről a napról, misét tartanak, amit ünnepélyes metszés, majd mulatozás követ a pincékben. A legelterjedtebb szokás a pincejárás, aminek során a borosgazdák pincéről-pincére járva megkóstolták egymás borát és áldást mondtak vagy épp énekeltek a jó termésért.

Időjárási babonák is kötődnek a Vince-naphoz: a napos idő jó termést, a rossz idő gyenge szüretet jelez. „Hogyha szépen fénylik Vince, megtelik borral a pince. Ha csepeg, csurog, kevés lesz a borod.”

[note note_color=”#fefec1″]Szent Vince Hispániában halt mártírhalált a keresztényüldözések idején. Ő a vincellérek védőszentje, úgy tartották, legyőzi a tél sötétségét és előkészíti a közeledő tavasz útját. Arról nincsen írásos emlék, hogy mi köze van a borhoz, feltételezések szerint a neve miatt hozták össze vele.[/note]

Borajánló Labancz Richárd, borász jóvoltából

A Vince-napi borok az új évjárat első, komoly tételei, a Márton napjára készült nedűkkel ellentétben hosszabb életet álmodtak nekik a borászok. Bátran böngészhetjük a boltok és online áruházak kínálatát, szinte minden pincétől beszerezhetőek már a legfrissebb 2013-as tételek. A nehéz ételek és a hosszan tartó mulatság okán érdemes savhangsúlyosabb, alacsonyabb alkoholtartalommal bíró borokat beszerezni, a vörösek közül pedig bátran nyúljunk a könnyedebb, fűszeresebb vonal felé.

Szekszárdi Fehér Kadarka

Fehérben jó választás lehet a szekszárdi Fritz Pincészet 2013-as Fehér Kadarkája, a szódát sem veti meg, igazi bulibor. Hasonló erényeket csillogtat a pécsi (helesfai) illetőségű Lisicza Borház szintén 2013-as Cserszegi Fűszerese, bátran ajánlható az illatosabb, kissé nőiesebb borok kedvelőinek is.

Lisicza Cserszegi

Ilyen alkalmak elmaradhatatlan társa a friss, ropogós rozé. Ebből tökéletes választás lehet mind a bonyhádi Danubiana Pincészet 2013-as Gróf Károlyi rozéja, avagy a mohácsi Planina Borház illatos, Néró szőlőfajtával fűszerezett pink frissítője 2013-ból, szóda szinte kötelező.

Planina Rozé 2013

A vöröseknél felejtsük el egy időre a nagy cabernet-ket és sűrű leveket, a friss stifolderek, svártlik igazi kísérője a kadarka, kékfrankos, esetleg kékoportó. Biztos választás a szekszárdi Eszterbauer Pince Sógor kadarkája 2012-ből vagy a szintén ezt a borvidéket erősítő Szeleshát Pince K2 névre keresztelt 2009-es kékfrankosa, mindkettő igazi fűszerbomba. Kékoportóból (portugieser) keressük az aktuális évjárat termékeit, az igazán gyümölcsöset, roppanósat. Pontosan ilyen a Planina Borház 2013-as, Jankele névre keresztelt örömbora.

K2 Szekszárdi Kékfrankos

A képek forrása: Pannon Borbolt

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő