Költségtérítést szednének a raboktól és önfenntartó börtönöket hoznának létre Magyarországon, miután a kormány új büntetés-végrehajtási kódexet szeretne bevezetni. Pécsen közvetlenül csak 330 forintot fizetnek ma ellátásukért az elítéltek.
A több törvénymódosítás után sor kerülhet a büntetés-végrehajtási kódex átírására is, amelyet még 1979-ben alkottak meg. A cél az lenne, hogy olyan rendszer alakuljon ki, amelynek köszönhetően a börtönökből kikerülő elítéltek minél inkább vissza tudnának illeszkedni a társadalomba. Ehhez növelnék a foglalkoztatást, az oktatást hatékonyabbá tennék, valamint törekednének az önellátó intézmények létrehozására.
Ez azt jelenti, hogy rengeteg munkát kell(ene) adni az elítélteknek, ráadásul olyat, amiből még bevételt is lehet szerezni, miközben a munkanélküliség a falakon túl is gondokat okoz.
A Baranya Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a létszám megközelíti a 180 főt, ami 145 százalékos túltelítettséget jelent – bár ez nem tér el az országos átlagtól. Pécsett egyébként sokszor az előzetesen letartóztatottakat helyezik el, s mivel szabadulásuk bizonytalan, így nehezebben vonhatók be a munkába.
A BVOP sajtóirodáját vezető Szalai Tímea közölte: törekszenek arra, hogy minél többen dolgozzanak, jelenleg a fogvatartottak 65 százalékának tudnak munkát adni, ezért az előző évi minimálbér egyharmadát kapják meg.
Ezt a pénzt telefonálásra, hozzátartozóik támogatására használhatják fel, valamint vásárolhatnak az intézetekben működő boltban, kiegészíthetik ellátásukat. Ezek mellett a dolgozó fogvatartottaktól napi 330 forintot levonnak a tartási költségeikre.
Ez azt jelenti, hogy egy iskolai menzának megfelelő napi díjat sem fizetnek közvetlenül, miközben ellátásuk, őrzésük a speciális körülmények alapján jóval többe kerül. Igaz, hogy a munkájuk után is kevés pénzt kapnak.
Két típusú munkát tudnak biztosítani számukra: vagy intézeten belüli ellátással, fenntartással kapcsolatos feladatokat kaphatnak, vagy pedig 12 gazdasági társaságnál munkálkodhatnak.
A börtöncégektől rendelhető termékek és tevékenységek köre széles: textilipari termékeket, munkaruházatot, alsó- és felsőruházatot, lábbeliket, fűrészárut, egészségügyi papírt vásárolhatunk tőlük, de nyomdát is üzemeltetnek, fémszerkezeteket, épületelemeket gyártanak, iroda- és konyhabútort készítenek.
Az új jogszabálytervezetet immár társadalmi vitára bocsátották, az elképzelések szerint 2014 végén léphetnének életbe a módosítások.