-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálBővültek a szociális ellátások, erősödött az identitástudat

Bővültek a szociális ellátások, erősödött az identitástudat

Az elmúlt két évben egy 200 millió forintos EU-s forrásnak köszönhetően szociális városrehabilitációs program zajlott Pécs-Keleten, az önkormányzat a Máltai Szeretetszolgálattal és civil szervezetekkel együttműködve igyekezett elősegíteni a közösségépítést és a társadalmi kohézió elősegítését.

Az önkormányzat még 2020-ban nyújtott be támogatási kérelmet a „A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” elnevezésű Európai Uniós pályázaton, Pécs célja a keleti városrész szociális városrehabilitációja volt. A nyertes pályázat után 2021 nyarán alá is írták a támogatási szerződést, amelynek köszönhetően 200 millió forint, vissza nem térítendő támogatásban részesült a város. Az önkormányzat a programot konzorciumi formában valósította meg, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesülettel, az Ifjúságért Egyesülettel és a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzattal közösen – derült ki a városháza mai közleményéből, amely a projekt lezárása okán születette.

A programban az elmúlt két évben a leginkább rászoriló területekre fókuszáltak, így a Hősök tere és annak környéke, Györgytelep, a Fekete Gyémánt tér, a Pákolitz István utca és Pécsbányatelep került a középpontba.

A konzorcium tagjai külön-külön is jelentős munkát végeztek a program keretein belük, a közleményben ezt részletesen is kifejti az önkormányzat.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület napi 3 órában szociális munkát végzett a területen, amely során ügyintézésben, tájékoztatásban, információnyújtásban adott segítséget hátrányos helyzetű rászorulóknak. Lakáskísérési szolgáltatást is biztosítottak, így például a Kolónia utca 14-től kiköltöző családokat támogatták. Közösségfejlesztés során klubfoglalkozásokat tartottak, közösségi akciókat szerveztek, de munkaerőpiaci szolgáltatásukkal mentorálást, egyéni és csoportos felkészítést is tartottak 16-21 éves célcsoportnak. Mindezek mellett egészségügyi állapotfelmérést, tanácsadást biztosítottak a városrész hátrányos helyzetű lakóinak, illetve a szakorvosi vizsgálatok előkészítésében is segítséget nyújtottak. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület a projekt során több mint 2000 főt regisztrált.

Az Ifjúságért Egyesület a programban számos tevékenységgel járult hozzá a projekt eredményességéhez. Egyéni esetmunkájuk, és lakáskísérési tanácsadó szolgáltatásuk során a célterületen élő 42 bevont család lakhatással kapcsolatos nehézségeiben, így például az adósságok rendezésében nyújtottak segítséget. Csoportmunkák keretében teaházat szerveztek – a résztvevők ismereteket szereztek a mindennapi együttélés szabályairól, megismerték a környezet és az egyén harmonikus viszonyrendszerét, a személyes élettér fontosságát –, kézműves és kreatív készségfejlesztő foglalkozásokat tartottak, illetve iskolán kívüli csoportos fejlesztő foglalkozásokat szerveztek.

Az egyesület közösségi szociális munkát is végzett a projekt keretében – derült ki a városháza közleményéből. Összesen 27 kisközösségi akciót, és 8 nagyobb szabású rendezvényt valósítottak meg. A Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzat a projekt időtartama alatt heti rendszerességgel hagyományőrző táncházat tartott, amelynek eredményeképpen megalakult a helyi közösség új színfoltja, a Shukaripe Kulturális Egyesület. A rendezvények és a kiegészítő tevékenységek által összesen mintegy 5000 főt értek el közvetetten, továbbá 650 fő részére biztosítottak kulturális, rekreációs és oktató jellegű programokat és ellátást.

A program lezárultával a konzorciumi résztvevők egyöntetűen úgy ítélik meg, hogy szükség van a hasonló városrehabilitációs programokra, ezek ugyanis elősegítik a leszakadófélben lévő városrészek mielőbbi felzárkózását.

A közlemény azzal zárul, hogy együttműködés eredményeképpen a projekt különböző szempontokon keresztül ért el pozitív változásokat, beleértve a lakókörnyezet fejlesztését, a szociális ellátások bővítését és a kulturális identitás erősítését, mindamellett, hogy közvetve támogatta a helyi gazdaságot is. A projekt céljai és eredményei hozzájárultak a közösségépítéshez és a társadalmi kohézió erősítéséhez Pécs leszakadó városrészein.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő