-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálBrachmann Ferenc: „Közel 30 milliárd forintnyi értéket teremtenek a helyi IT-cégek”

Brachmann Ferenc: „Közel 30 milliárd forintnyi értéket teremtenek a helyi IT-cégek”

Brachmann Ferenccel, a pécsi Információmenedzsment Innovációs Klaszter vezetőjével a Hattyú-házban nemrég megnyitott IT HUB kapcsán beszélgettünk többek között a városban működő innovációs ökoszisztémáról, az IKT szektor működéséről, és persze arról, hogy mit hoz számukra az IT HUB.

-Miért volt szükség Pécsen az IT HUB-ra, honnan jött a kezdeményezés ötlete?

-Az ötlet már évek óta „lebegett” a helyi innovációs szereplők közt, de a fordulópont egy januári egyeztetés volt, ahol hirtelen felcsillant a megvalósítás lehetősége. Ekkor állt össze klaszterünk, az Információmenedzsment Innovációs Klaszter, az IVeTáR Egyesület, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara IKT Bizottsága a Pécsi Tudományegyetem, valamint a város önkormányzata.

Brachmann Ferenc: „Elsősorban a láthatóságon kell javítani”

-Mennyire sokszínű a pécsi IT-cégek színtere, milyen területeket, iparágakat fednek le és egyszerűen fogalmazva, mennyi pénzt hoznak a városnak?

-A helyi szektor néhány multinacionális nagyvállalat mellett sok, évtizedek óta stabilan működő hazai tulajdonú vállalkozás izgalmas elegye. A 2019-es mérlegadatokat elemezve megállapítható, hogy 12 százalékot nőtt a szektor 2018-hoz képest, a foglalkoztatás is dinamikusan, 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt. Közel 30 milliárd forint forgalmat bonyolítanak a helyi IT-cégek és ennek több mint a fele exportból származik.

-Az IT HUB-on kívül hogyan működnek együtt ezek a cégek?

-12 éve alakult az Információmenedzsment Innovációs Klaszter, mely szakmai érdekvédelmi tevékenységek mellett különféle specializált szolgáltatásokkal segíti a helyi IKT szektort. Sokat elárul, hogy 2008-ban 7 alapító taggal indultunk, ma 54 tagot számlálunk. Fontos szereplője még a helyi IT-közösségnek az IVeTáR egyesület, melyben elsősorban oktatási célú tevékenységekkel igyekszünk támogatni a régiót, illetve a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara ICT bizottsága, mely köztestületként policy-kérdésekben jelent támogatást az ipar számára.

-Hogyan fognak tudni ezek a cégek ideálisan együttműködni az IT HUB-ban?

-Az IT HUB-ban összefogó vállalkozásoknak konkrét víziója van az együttműködés formáira. Egyfelől szólunk a szélesebb közönség felé nyilvános rendezvényeinkkel, illetve promóciós kampányokkal. Szeretnénk minden pécsinek bemutatni a helyi IT cégek munkáját, a folyamatosan nyíló gyakornoki, ösztöndíj programokat és a nyitott pozíciókat. Célunk behozni a köztudatba, hogy informatikai karrierért nem kell elmenni városból, sőt visszajönni is érdemes, mert sok itt a lehetőség, csak jobban kell reklámozni, másrészt belső közösséget formálunk nemzetközi piacralépési-, illetve termékfejlesztési tevékenységeinkben. Mindkettő célja hogy a fejlődő informatikai szektor minél gyorsabban és minél nagyobbra tudjon nőni városunkban.

-Mi a pécsi IT-színtér legvonzóbb, leginkább reklámozható jellemzője?

-Azt gondolom, hogy a „work-life balance” [munka-élet egyensúly] kiváló elegyét adja a város, mely már kimutatható, de kevesek által felismert visszatelepülést, illetve idetelepülést is eredményezett a magasan kvalifikált informatikai munkaköröket betöltő személyek esetében. Fontos azonban látni, hogy óriási a verseny és ezért szükséges minden létező eszközt megragadni a vonzerő bemutatására.

-Az IT HUB hogyan és mennyire járulhat ahhoz hozzá, hogy ez a színtér a munkavállalók számára jobban látható és csábítóbb legyen?

-Úgy gondolom, hogy elsősorban a láthatóságon kell javítani. Mindenki ismeri a nagy gyártó cégeket a városban, de egyáltalán nem köztudott, hogy közel 30 milliárd forintnyi értéket teremtenek a pécsi IKT szektor szereplői, és reméljük, hogy jövőre már a 2000-et is meghaladja az itt dolgozók száma. Az IT HUB célja, a PTE-vel együttműködésben, fokozatosan közelebb hozni az oktatást az ipar igényeihez, így a végzősök még könnyebben tudnak majd helyi vállalatoknál elhelyezkedni.

-Lesz szerepe az IT HUB-nak abban, hogy a színtér munkavállalói Pécsett maradjanak, vagy épp Pécsre költözzenek?

-Az ICT szektor teljesen globálissá vált az utóbbi 5 évben. Pécsről ugyanúgy a világpiacon lehet egy cég, illetve egy munkavállaló is, mint a világ bármely másik pontjáról. Éppen ezért – a Budapesthez, vagy bármelyik külföldi nagyvároshoz képest – kedvezőbb ingatlanárak miatt már most is vonzó munkavégzési hely Pécs. Azt gondolom, hogy ez a nemzetközi szinten is igen élhető város jól fog tudni részesülni az ICT szektor fejlődéséből. Ebben az iparágban már régóta divatos a távmunka, így rengeteg vonzó pozíció nyílik folyamatosan Pécsett is, amely segít itt tartani és visszahozni a szakembereket a városba.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő