Újra Pécsre látogatott Iain Lindsay, leköszönő brit nagykövet, aki kedden a városházán mesélt a városhoz köthető emlékeiről, és arról, hogy miért is szereti annyira Pécset.
Idén februárban jelentette be a brit külügyminisztérium, hogy új nagykövetet neveznek ki Budapestre. Az Egyesült Királyság jelenlegi nagykövetét, a 61 éves Iain Lindsayt idén szeptemberben Paul Fox váltja. A diplomáciai szolgálatból visszavonuló skót származású Lindsay leköszönése előtt még ellátogatott Pécsre, augusztus 25-én pedig a városházán mesélt Pécshez köthető emlékeiről.
A 2016-ban kinevezett brit nagykövet a kötetlen sajtóbeszélgetésen szinte végig magyarul beszélt, anekdotáinak nagy része pedig pont a magyar nyelv tanulásával volt kapcsolatos: mint ismert, Lindsay már magyarországi munkájának kezdetén is magyarul mondott köszöntőt, azóta pedig többször olvasott fel magyar verseket és regényrészleteket közösségi oldalain. A nagykövet többek között arról is beszélt, hogy milyen volt Pécsett tanulni – egyébként itt is vizsgázott – a közel sem egyszerű nyelvet.
-Nagyon fontos a nagykövetség számára, hogy a diplomaták ismerjék és beszéljék a helyi nyelveket. 2016-ban ezért egy nagyon intenzív magyar nyelvű tanfolyamon vettem részt először Londonban, majd Pécsen és Debrecenben. Az első magyarországi élményem Pécshez köthető, és nagyon örülök, hogy itt tanulhattam magyarul, hiszen a brit külügyminisztérium szerint a Pécsi Tudományegyetemen a legjobb a magyar nyelv oktatása. Az utódom, Paul Fox is Pécsett tanulja a nyelvet – mondta.
A nagykövet a magyar mellett beszél románul és japánul is, de véleménye szerint a magyar nyelvtan nehezebb, mint a japán, ezért – folytatta – nem véletlenül tartják sokan a magyart az egyik legnehezebb európai nyelvnek.
-Amikor itt tanultam magyarul, egy pécsi családnál laktam, akiknek köszönhetően nem csak a nyelvet ismertem meg jobban, hanem a magyar kultúrát és a magyar borokat is – mondta, majd hozzátette: reméli, hogy miután szeptemberben visszatér Londonba, az ott élő jelentős magyar közösség tagjaival a továbbiakban is kamatoztathatja nyelvtudását.
Ezután kiemelte, hogy örül, hogy nem Budapesten tanult magyarul, ugyanis – mint mondta – „mindenki jól tudja, hogy Budapest nem Magyarország, Magyarország pedig nem Budapest”.
Hangsúlyozta, hogy Budapesten kívül Pécs az egyik kedvenc városa, és hozzátette, hogy skótként a Mecsek lábánál fekvő város és környéke a hazájára emlékezteti.
Kiemelte, hogy Pécsnek van egy sajátos, barátságos, különleges hangulata, ami szerinte a környező dombok és hegyek látványából, a város történelmi múltjából, szép épületeiből és mediterrán jellegéből ered.
-Pécsre érkezésem előtt, amikor Londonban öt hónapig tanultam magyarul, egy olyan tankönyvet használtam, amit itt, a pécsi egyetemen írtak, ezért a tananyag nagy része Pécsről szólt, Péccsel volt kapcsolatos. Azt olvastam ebben a könyvben, hogy a dél-dunántúli régióban mediterrán a klíma. Egy kicsit vicces volt, hogy januárban és februárban, mikor először itt jártam, egyáltalán nem volt olyan a klíma. De még télen is gyönyörű volt ez a város. A nyelvvizsgámra készülve, mikor második alkalommal jöttem Pécsre, az már nyáron történt, akkor fantasztikus volt a város hangulata – fogalmazott.
A nagykövet kitért rövid pécsi látogatásának programjaira is: találkozott Péterffy Attila polgármesterrel és Ruzsa Csaba alpolgármesterrel, valamint többek között a British American Tobacco (BAT) pécsi üzemének vezetőjével, a Pécsi Tudományegyetem Nemzetközi Oktatási Központjának igazgatójával, Dr. Hemmati Rezával, és Miseta Attilával, az egyetem rektorával is, továbbá meglátogatta korábbi vendéglátóit is.
Hozzátette, hogy biztos abban, hogy leköszönése után is vissza fog térni Pécsre.
Végezetül elmondta, hogy nagyon sajnálja, hogy legutóbbi pécsi látogatása során nem sikerült találkoznia a koronavírus-fertőzés miatt Magyarországon elhunyt, mindössze 37 éves brit nagykövet-helyettessel, Steven Dickkel, aki szintén a városban tanult magyarul.