Megszületett a tagállamok és az Európai Parlament (EP) között a jogállamisággal kapcsolatos megállapodás. Az első hírek alapján az EP-nek sikerült a legtöbb követelését érvényesíteni azzal kapcsolatban, hogy a jogállami értékeket és az uniós kifizetéseket kössék össze, ami ellen a magyar kormány kezdettől tiltakozott – írja a HVG.
Mint emlékeztettek, a tagállami vezetők júliusi megállapodása még csak arról szólt, hogy pénzügyi következményekkel csak az unió pénzügyi érdekeinek sérelme járhat, az Európai Parlament azonban már akkor jelezte, hogy csak ennél tágabb megfogalmazás esetén fogja támogatni az uniós költségvetési javaslatot, amelynek része a jogállami feltételrendszer.
Az EP számára nagyon fontos volt, hogy semmilyen intézkedés ne tegye lehetetlenné, hogy a végfelhasználók, tehát a támogatások végső jogosultjai megkapják a megítélt összegeket. Ebben a megállapodásban sikerült ezt is tisztázni, és a felek megegyeztek ennek részleteiről is.
Bár a tanácsi delegáció elfogadta ezt az egyezséget, a magyar kormány az eddigi nyilatkozataiban rendre ellenezte ezeket a törekvéseket.
Az alkut megerősítette az EU Tanácsa is.
„Az új feltételességi mechanizmus megerősíti az uniós költségvetés védelmét, abban az esetben, ha a jogállamiság elveinek megsértése az uniós pénzeszközökkel való visszaéléshez vezet”
– erősítette meg a hírt a soros elnökséget betöltő Németország brüsszeli képviseletének vezetője, Michael Clauss.