Súlyosították az egyszer már elítélt elsőrendű vádlott büntetését életveszélyt okozó testi sértés ügyében.
A vádirat szerint a vádlott, 24 éves, többszörösen büntetett előéletű férfi korábbi büntetéséből 2018 októberében szabadult. 2019. szeptember 3-án felkereste apját, a másodrendű vádlott, 45 éves, büntetlen előéletű férfit.
Együtt italoztak, ennek során a másodrendű vádlott azt mondta, hogy a sértett és társai néhány héttel korábban megverték őt. Részeg fia aztán hazafelé találkozott a közelben dolgozó férfival, akit számon kért az apja bántalmazása miatt. A sértett tagadta azt, mire a férfi szidalmazni kezdte, majd felindultságában jó nagy erővel ököllel többször a férfi arcába vágott, aki többszörös darabos arccsonttörést és állkapocscsont törést szenvedett.
A harmadik ökölütés után a férfi először nekiesett a kerítésnek, majd hanyatt vágódott, fejét nagyon megütötte, nyomban elveszítette az eszméletét – emiatt agykoponyatörése és agyzúzódása lett.
A sérülések közvetlen életveszélyt okoztak, súlyos egészségromlással és maradandó fogyatékossággal járó állapot alakult ki nála, de ebben korábbi betegsége és alkoholizálása is szerepet játszott.
Az első- és másodrendű vádlottak az eszméletlen sértettet közeli házuk udvarára vitték és a földre fektették. A magatehetetlen férfit látta a harmadrendű vádlott, egy 38 éves büntetlen előéletű Tolna megyei nő is, aki a másodrendű vádlott felesége. Egy idő után a sértettet, aki eszméletét továbbra sem nyerte vissza, kivitték az utcára és magára hagyták – áll a vádiratban.
A bántalmazást észrevevő tanú hívott hozzá segítséget.
A vádirat szerint a Szekszárdi Törvényszék az elsőrendű vádlottat bűnösnek mondta ki életveszélyt okozó testi sértés bűntettében, ezért mint különös visszaesőt 4 év börtönre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte. A másod- és harmadrendű vádlott bűnösségét segítségnyújtás elmulasztásának vétségében állapította meg, a másodrendű vádlottat 1 év, a harmadrendű vádlottat 8 hónap fogházra ítélte.
A szabadságvesztés végrehajtását a másodrendű vádlott esetében 4 évi, a harmadrendű vádlott esetében 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A törvényszék ítélete ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést az elsőrendű vádlott terhére, a büntetés súlyosítása végett.
A másod- és a harmadrendű vádlott vonatkozásában az elsőfokú ítélet jogerőre emelkedett.
A másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla az elsőrendű vádlott büntetését 6 év börtönre és 6 év közügyektől eltiltásra súlyosította. Az ítélet ezzel esetében is jogerős lett – zárul a vádirat.
Kiemelt képünk illusztráció.