Nem is olyan régen, 2019-ben keltek ki szalagos varánuszok a pécsi állatkertben, máris eljött a búcsú ideje. Hosszú útra kelt két kis hüllő: Brazíliába, a Sao Paulo-i Akváriumba utaztak pár napja új otthonukba.
Tavaly számoltunk be a szenzációs hírről: a világon soha, sehol nem írtak még le, nem dokumentáltak olyan esetet, mint ami a pécsi állatkertben történt. Ervina, a zoo szalagos varánusza ugyanis feltehetően szűznemzéssel, azaz hím varánusz „segítsége” nélkül adott életet egészséges kis gyíkjainak.
A kikelt nyolc varánuszbébiből aztán néhány felkerült egy nemzetközi cserelistára, melynek keretében kettő most elutazott új Sao Paulo-i otthonába, ahol megfelelő környezetben, tágas fészekben, nagy szakmai gondossággal nőhetnek fel.
A fiatal állatok szállításának megszervezése nem volt könnyű feladat, beszerezni minden szükséges dokumentumot. Először a kicsik autóval utaztak Frankfurtba, ahonnan repülővel mentek tovább Sao Pauloba, végül 3 nap után érkeztek meg új lakjukba.
Mint írja a pécsi zoo honlapján, a gondozóik szívéhez nagyon hozzánőttek a varánuszok: szelíd, kezelhető állatokat küldtek tovább a tengeren túlra.
[su_box title=”A szalagos varánuszokról” style=”glass” box_color=”#6fec5d” radius=”2″]
A szalagos varánusz, más néven vízi varánusz (Varanus salvator) Dél-Kelet Ázsia lakója, megtalálható az indonéz szigetvilágban, Ausztrália északi partjainál, illetve Indiában is. Ragadozó állat, nevét a sötét testén végigfutó világosabb, szalagszerű mintázatról kapta.
Nagyon jól úszik, kormányzásra hosszú, oldalirányban lapított farkát használja. Előszeretettel fogyasztja a dögöket, megeszi a halakat, elkapja a kisebb emlősöket és a madarakat, kiváló szaglása van. Ha teheti, fajtársainak tojásait, illetve a saját fajába tartozó fiatal példányokat is elfogyasztja. A kínai gyógyászatban testrészeinek gyógyhatást tulajdonítanak, így húsát és belső szerveit is fogyasztják. A szalagos varánusz napjainkra népszerű terráriumi állattá vált, elsősorban Amerikában tartják sokan házi kedvencként.[/su_box]