Pécs éjszakai élete biztosan sivárabb lenne egyetemisták nélkül. A több ezer hallgató nélkül jóval kevesebb bulit lehetne rendezni, ráadásul pár szórakozóhely és kocsma garantáltan lehúzhatná a rolót. Vajon a PTE-sek melyik kocsmákat kedvelik a legjobban? Mikor és hova járnak inni, bulizni?
Leitold Márton pont ezekre a kérdésekre kereste a választ diplomamunkájában. Továbbá utánajárt annak is, hogy megjelenik-e a bulizásban a karok közti rivalizálás, hol szerzik be a hallgatók az alkoholt és mennyit fogyasztanak belőle.
Az összeállítás a pécsi egyetemisták véleményét tükrözi: több mint 1000 PTE hallgató töltötte ki a dolgozat alapjául szolgáló kérdőívet. Mindegyiküknek 3-3 helyet kellett megjelölni, amelyet alkoholfogyasztás, vagy bulizás céljából látogatnak.
A top 3-ba összesen 138 „egység” fért fel a PTE-seknél, ezek 17 kivétellel az egyetemi épületek 500 méteres körzetén belül találhatók. Tehát a Zsolnay-negyed és Uránváros közötti területen buliznak és isznak a legtöbben.
Hogy isznak?
Az egyetemisták 9 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem fogyaszt semmilyen alkoholos italt. A fennmaradó hallgatók 58 százaléka boltokban, 34 százalékuk vendéglátóhelyeken veszi az italt. 7 százalék saját termelésből, vagy pincészetből szerzi be az alkoholt, mindössze 1 százalékuk rendel italfutártól.
Átlagban egy PTE-s hallgató egy év alatt 6,8 liter tiszta alkoholt juttat a szervezetébe a válaszok alapján. Az egyetemisták 46 százaléka
heti egyszer, 20 százaléka heti kétszer, 5 százalékuk heti háromszor, 2 százalékuk pedig heti négyszer jár el inni. A maradék 25 százalék úgy nyilatkozott, hogy ezért soha nem mozdulna ki otthonról.
Mennyit buliznak?
Bulizni az egyetemisták 53 százaléka hetente egyszer, 15 százalékuk hetente kétszer, 3 százalékuk heti háromszor, 29 százalékuk viszont egyszer sem jár el. Ezeknek a hallgatóknak viszont nagyjából a kétharmada otthon „alapozza meg jókedvét”, mielőtt szórakozni megy.
Az alkoholfogyasztás mértéke szerdán és pénteken tetőzik, az esti szórakozás viszont kedden és szerdán jellemző.
Hova járnak?
A kedvenc szórakozó- és ivóhelyek összegyűjtéséből kiderült, hogy a pécsi egyetemisták négy zónába járnak szórakozni. Ezek többnyire karok szerint el is különülnek egymástól. A belvárosban is sok olyan hely van, ahova be-benéznek a hallgatók, ezek – talán profiljukból, talán árkategóriájukból adódóan – népszerűségben mégsem képesek felvenni a versenyt a négy kiemelt területtel.
Bulizónák:
1, A 6-os főút mentén a Jobb mint otthontól az Univig terjed.
2, Vékonyan kapcsolódik az előzőhöz a Hokedli és a Campus Lokál Sopianae helyekkel. Ez a zóna az Árkád és a Zsolnay szobor között terül el, gerincét pedig a Pécsi Est Café és a Monte Cristo vendéglátóhelyek alkotják.
3, A Hangulat Eszpersszó , a Mozaiq alkotja. Ide tartozott a már bezárt Piroska (régebbi nevén Zöld) is.
4, A negyedik valamivel északabbra található: a Sörház, a Kiskorsó, a B-Klub, a Corner, illetve a Csalogány által határolt terület. A kérdőívekből az is kiderült, hogy a TTK-s és a BTK-s tanulók lakhelyükből és campusuk elhelyezkedéséből adódóan nagyjából ugyanazokra a helyekre járnak, a FEEK-es hallgatók ugyanakkor más helyeket favorizálnak, mint az egyéb karokról érkezők.
Kiket nem bírnak?
A PTE-sek többségéről elmondható, hogy nem rendelkezik előítéletekkel, ha bulizni kell valakivel. Akik mégis, megválogatják, hogy kivel isznak, azok leginkább a BTK-sokkal és az ÁJK-sokkal nem szeretnének koccintani.
A kérdőívekből az derült ki, hogy a jogászokat nem kedvelők többnyire az Ifjúság úti campusból kerülnek ki, ők jellemzően más szórakozóhelyekre járnak. Érdekes, hogy a válaszok alapján többnyire a TTK-sok nem kedvelik a bölcsészeket, de mégis jól megférnek velük egy helyen, nem kerülik őket. Igaz, egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy ugyanakkor buliznak az adott helyen.
(A diplomamunkában található térképek Hajdu Sándor, térinformatikus segítségével készültek.)