3 C
Pécs
szerda, november 13, 2024
KezdőlapPécs AktuálBuszbalhé: kirúgták a főszervezőt

Buszbalhé: kirúgták a főszervezőt

A pécsi tömegközlekedésben december 21-én bekövetkezett káosz miatt Hofekker Ferencet azonnali hatállyal menesztették a Tüke Busztól, mivel a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettségét szándékosan megszegte. A forgalmi és üzemviteli vezető, illetve a főmérnök maradhat, de szankciókra számíthatnak.

A Tüke Busz cégvezetése szerint Hofekker Ferenc (képünkön elöl) jegyzőkönyben is elismerte, hogy jelentős szerepe volt a buszos akció megszervezésében, miközben szakszervezeti vezetőként a sztrájktörvény vonatkozó paragrafusait nem vette figyelembe.

A közlekedési cégnél folyó vizsgálat megállapította, hogy az alaposan és jó előre megszervezett demonstráció során a sofőrök csak a nap végén, és úgy adták le javításra a buszokat, hogy azt a műszaki állapotuk nem feltétlenül követelte meg. Sőt, a jegyzőkönyv tanúsága szerint Hofekker azt is közölte: „Ha akarom, 5-tel több autóbusz áll félre, (…) Ezt mondom a sofőrnek, és akkor ő így cselekszik”.

A cégvezetésnek részben ezek miatt, részben pedig amiatt rendült meg a bizalma Hofekker Ferencben, mert a szakszervezeti vezető nem tudta tisztázni, milyen kapcsolat fűzi a PK Zrt. buszait korábban kiárusító Mecsekbusz vezetőjéhez, akivel még decemberben is levelezett.

Vezette a sztrájkolókat?

Szalay Ferenc, a Tüke Busz ügyvédje szerint már postázták a felmondást a szakszervezeti vezetőnek, ugyanakkor a korábban munkavégzés alól felmentett dolgozókkal – Sovák Attila forgalmi és üzemviteli vezetővel, valamint Arató György főmérnökkel – szemben is szankciókkal élnek. Hogy ez pontosan mit is jelent, azt egyelőre nem árulta el. Mindezek mellett a buszvezetők munkáját is sokkal szigorúbban ellenőrzik annak érdekében, hogy a decemberihez hasonló akció ne fordulhasson elő újra.

Úgy tudjuk, Pécs polgármestere alapos, szakmai belső vizsgálatra kérte korábban a Tüke Busz vezetőit, hozzátéve, hogy amennyiben hitelt érdemlően bebizonyosodik, hogy a tömegközlekedés szándékos akadályoztatása volt a cél, akkor tegyenek feljelentést is.

Úgy tűnik, ez utóbbi beigazolódott, mert Árki Sándor, a Tüke Busz vezérigazgatója közérdekű üzem megzavarása miatt pénteken feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.

A cég ügyvédje továbbra is azt állítja, a „figyelemfelkeltő akcióban” részt vevő sofőrök jogszerűtlenül tagadták meg a munkavégzést a műszaki állapotra való hivatkozással.

– Számos jogi hibát vétettek, többek között azt, hogy a szakszervezeti vezetővel együtt nem kezdeményeztek egyeztető tárgyalásokat, de még meg sem kísérelték azt – magyarázza Szalay.

Többször is kerestük az ügyben érintett Hofekker Ferencet, illetve Sovák Attilát és Arató Györgyöt is, hogy mit szólnak a vizsgálat eredményéhez, de egyelőre nem reagáltak a kérdéseinkre.

 

[frame]Bűncselekmény: 8 évet is lehet kapni 

A jogszabályok szerint, aki közérdekű üzem működését berendezésének, vezetékének megrongálásával, vagy más módon jelentős mértékben megzavarja, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt csoportosan, fegyveresen, felfegyverkezve vagy bűnszövetségben követik el. 

Az ominózus decemberi napon a cégnél csaknem száz sofőr nem vette fel a munkát reggel, mivel előző este – a rendes műszak után – javításra adták le buszaikat. Emiatt mindössze 69 autóbusszal – komoly járatkimaradások árán – tudta csak ellátni feladatát a Tüke Busz.[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő