-2 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút PécsBuszokkal viszik a tudást Pécsről

Buszokkal viszik a tudást Pécsről

Összesen közel hatvan kisebb-nagyobb baranyai faluba jutnak el kétheti rendszerességgel a Tudásközpontból induló könyvtárbuszok. Nélkülük alig lenne esélyük a legszegényebbeknek arra, hogy internethez, könyvekhez jussanak. Utánajártunk, hogyan fogadják a lehetőséget az emberek, s mekkora igény van a pécsi könyvtár szolgáltatásaira.

– 2010 decemberében indítottuk útjára az első buszt, amely jelenleg már 29 településre látogat el kéthetente, a második ilyen pedig tavasz óta indul baranyai körútjára 28 falut érintve – mondta érdeklődésünkre Szabolcsiné Orosz Hajnalka, a járműveket üzemeltető Csorba Győző Könyvtár igazgatója.

könyvtárbusz3

A mozgó könyvtárak másfél órát töltenek kéthetente a falvakban szerdától vasárnapig; egy alkalommal hétköznap délután, máskor egy hétvégi napon nyit ki a mobil bibliotéka a településeken.

– Halmozottan hátrányos helyzetben lévő településeket válogattunk össze a programhoz. Az ott élő emberek számára nemcsak az újságok, folyóiratok, könyvek, de még gyakran az internet sem elérhető – mesélte a szakember, hozzátéve: ezért is nagy esemény a faluban a könyvtárbusz begördülése. Különösen az apró településeken élők fogadják nagy szeretettel a járműveket.

könyvtárbusz2

A mobil könyvtár szolgáltatásában – az egy-egy kamionos és könyvtáros mellett – gyakran besegítenek mások is.
– A harmadik személy lehet olyan könyvtáros, aki kreatív foglalkozást végez aznap a könyvtárbuszra fellépőkkel, de lehet író, költő is; aki író-olvasó találkozót tart a másfél órában, amíg a településeken áll a busz. A könyvtárhasználói képzésekre gondolva szakmai előadókat is tudnak vinni a kamionok, akik tanítják a lakosságot a számítástechnika alapjaira, a könyvtári katalógusok és elektronikus szolgáltatások használatára, valamint az e-ügyintézésre.

könyvtárbusz4

Szabolcsiné elmondta, hogy a közel hatvan településen mindössze húszezren élnek, ezért is nagyon jó arány, hogy minden negyedik lakó már igénybe vette a könyvtárbuszok szolgáltatásait.

– A buszok olyan közösségi teret is jelentenek az aprófalvak lakosságának, ahol a helyben élők találkozni tudnak egymással, elintézhetik ügyes-bajos dolgaikat (e-mail küldés, adatfeltöltés, nyomtatás, fénymásolás, szkennelés), friss, keresett könyvekhez juthatnak, folyóiratokat olvashatnak, kulturális programokon vehetnek részt. Igazából tehát közösségépítő missziót is teljesítenek a buszok – mondta az igazgató.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő