Az utóbbi napokban rohamosan emelkedik a koronavírus okozta megbetegedések száma, ezzel együtt a kórházban ápoltaké is, valamint jelentősen megugrott a halálozási arány, az egészségügy kapacitása pedig véges. Dr. Kovács Ágnest, a pécsi önkormányzat egészségügyi tanácsadóját, az EEI orvosigazgatóját kérdeztük többek között arról, melyek jelenleg a tipikus tünetek. Kiderült: utóbbiak oltottak és oltatlanok esetében nem feltétlenül ugyanazok.
Továbbra is hangsúlyozni kell, hogy a betegséggel szembeni védekezés alapja a védőoltás – kezdte a főorvos. Tudjuk, hogy oltással is meg lehet betegedni, viszont a vakcina megvéd minket a súlyos tünetektől, a kórházi kezeléstől és a haláltól. Az oltott személy is fertőzhet, de jóval kisebb arányban, mint az oltatlan – magyarázta dr. Kovács Ágnes.
Eddig kevesebb szó esett arról, miben különböznek a tünetek az oltottak és oltatlanok esetében.
Az egészségügyi tanácsadó szerint az oltatlanok esetében már jól ismerjük a jellemző tüneteket, melyek közül a leggyakoribbak a következők: láz, ízlelés- és szaglászavar, hosszan tartó köhögés, nehézlégzés, fejfájás, gyengeség, delta variáns esetében gyakori még a kötőhártya-gyulladás, valamint előfordulhat hasmenés, hányás is.
Oltottak esetében ritkán fordul elő láz, inkább a fejfájás, torokfájás dominál, orrfolyás, tüsszögés, esetleg köhögés mellett.
Ezért aki a fentiekben említett tüneteket észleli magán, ne menjen közösségbe – még ha oltott is –, hanem haladéktalanul forduljon háziorvosához, teszteltesse magát, ugyanis az említett tünetek hasonlóak az egyéb felső légúti megbetegedésekhez is – hangsúlyozta a szakember.
Dr. Kovács Ágnes beszélt arról is, hogy a fertőzés továbbadása, a járvány terjedése akkor akadályozható meg, ha felelősségteljesen viselkedünk és egyszerre többféle védekezési módszert alkalmazunk Azaz beoltatjuk magunkat, viseljük a maszkot, fertőtlenítjük a kezünket, távolságot tartunk és a fenti tünetek esetén nem megyünk közösségbe, hanem felkeressük orvosunkat.