Egy olvasónk próbálta „lebuktatni” Rázga Miklóst, azt állítva, ő saját magát foglalkoztatja színészként a pécsi nemzetiben, amellett, hogy direktor is. Kiderítettük, nem véletlenül, ugyanis nincs más lehetősége, ha szereplenie kell egy darabban.
Különös helyzet állt elő a Pécsi Nemzeti Színháznál a minap, hiszen Rázga Miklósnak a teátrum tulajdonosától, az önkormányzattól kellett engedélyt kérnie ahhoz, hogy Ahrenberg szerepét eljátszhassa Zilahy Lajos: Halálos tavasz című darabjában. A munkáért próbánként 20, előadásonként 40 ezer forintot vehet fel a színház kasszájából, igazgatói fizetésén felül.
– Rázga Miklós szerződésének szigorú kitételei miatt van szükség az eljárásra. A PNSZ-szel kötött megállapodása értelmében az ügyvezetői tevékenységen túl további munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes engedélyével létesíthet – magyarázza Nagy Csaba kulturális ügyekért felelős alpolgármester.
A teátrum tulajdonosának számító önkormányzat azért kötött ki ilyen feltételt, mert korábban ellenőrizetlen volt az igazgatók ilyen jellegű munkája.
– Korábban nem volt ilyen gyakorlat, ráadásul az igazgató színészi, rendezői munkája követhetetlen volt, miközben évi szinten több millió, esetenkét tízmillió forintba is kerültek a teátrumnak ezek a megbízások. Egészen egyszerűen átlátható rendszert akartunk, bár azt tervezzük, hogy a jövőben ne közgyűlési szinten kelljen dönteni az igazgató megbízásairól – magyarázza az alpolgármester.
Rázga Miklós azt mondta, megválasztásakor ő is az átláthatóság megteremtését tartotta fontosnak, ezért vállalata a kontraktus feltételeit, noha ez kellemtlen mindenki számára.
– Szerződésem az ügyvezetői, igazgatói feladatok ellátására vonatkozik, színészi, rendezői, dramaturgi munka nincs benne a megállapodásban. Mivel mindegyik feladat kötelességekkel jár, egyértelmű, hogy szükség van külön szerződésre. A munkám díjazásának jogszerűsége pedig azért megkérdőjelezhetetlen, mert feladatomat igazgatói munkám mellett, esetenként pihenőidőmben látom el. Ha este héttől fellépek színészként egy darab előadásán, senki sem gondolhatja, hogy igazgatói feladataim rovására dolgozom – vélekedik Rázga.
Szerinte akkor lenne etikátlan a tevékenysége, ha ő venné fel a teátrumban a legnagyobb gázsikat, s magára osztaná a legnagyobb szerepeket, ám ez közel sincs így – mondja.
Idén egyébként Rázga csak ebben az egyetlen darabban jelenik meg színművészként, ráadásul mellékszerepet alakít.